Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przełożony nie jest upoważniony do wysłania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może sprzeciwić się takiej decyzji, bowiem jest ona niezgodna z prawem i przede wszystkim niechciana przez samego zatrudnionego, który ma własny pomysł na urlop.

Zwykle urlop wypoczynkowy nie darmowy, co oznacza, że pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za dni, w których przebywał na urlopie. W związku z tym nie trudno zgadnąć, co jest przyczyną kierowania podwładnych na przymusowe urlopy. Na pewno oszczędności. Firma, który zdaje sobie sprawę z ciężkiej sytuacji finansowej szuka pieniędzy gdzie się da. Kierowanie na urlop pozwala chociaż odrobinę odłożyć. Należy jednak stanowczo i jednoznacznie powiedzieć, że metody takie jest bezpodstawne, niezgodne z obecnie funkcjonującym prawem i może stanowić podstawę do przekazania sprawy do sądu pracy. Pracownik, który w tej sytuacji jest pokrzywdzonym, może odmówić i nie zgodzić się na projekt oszczędnościowy pracodawcy.

Wychodzi na to, że okres odbycia urlopu bezpłatnego określa sam pracownik. Aby go uzyskać trzeba napisać i przekazać na ręce przełożonego odpowiedni wniosek. Od zatrudniającego zależy jak się do tego odniesie, niezbędne jest jednak zaopiniowanie wniosku i przekazanie przyczyn podjętej decyzji. Odpowiedź powinna zawierać możliwe warunki przejścia na urlop lub sytuacje, dla których mógłby być przerwany.

Należy dodać, że odbycie urlopu nie jest płatne i nie dodaje się do lat pracy. Jest tak dlatego, że zatrudniony nie spełnia swoich powinności zawodowych i nie odbiera za to honorarium. Dodatkowo okres urlopu bezpłatnego pozbawia możliwości przejścia na urlop wypoczynkowy. Warto przemyśleć swoją decyzję i mieć stosowne powody.

Każde wykroczenie poza kompetencje przez pracodawcę może być zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy. Każda sytuacja zostanie dogłębnie zbadana i objęta postępowaniem. W przypadku, gdy prawa podwładnego będą pogwałcone, wtedy pracodawca może otrzymać surową karę, nie tylko finansową. Zazwyczaj jednak pracownik boi się zgłaszać swoją sprawę w obawie o utratę pracy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Next Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?

You might also like

Praca dla osób z wykształceniem podstawowym

Obecnie coraz ciężej osobom z wyższym wykształceniem znaleźć dobrą pracę. Na rynku pracy panuje duża konkurencja, a ilość ofert pracy jest ograniczona. Jakie szanse na znalezienie dobrej pracy ma w

Wiadomości 0 Comments

Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?

Pracodawca zatrudniający nowego pracownika najczęściej współpracuje z nim na mocy umowy na okres próbny. To pakt, na bazie którego kierownik zbada, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na proponowane stanowisko

Czy egzamin na księgowego jest trudny?

Każdy, kto chciałby pracować w biurze rachunkowym powinien spełnić co najmniej kilka podstawowych wytycznych. Są one zapisane w rozporządzeniu Ministra Finansów i muszą być bezwzględnie przestrzegane. Za najważniejszą sprawę uważa

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply