Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Czy istnieje pojęcie przymusowego urlopu?

Wedle polskiego prawa nie istnieje urlop przymusowy. W związku z tym przełożony nie jest upoważniony do wysłania pracownika na bezpłatne wolne. Każdy zatrudniony może sprzeciwić się takiej decyzji, bowiem jest ona niezgodna z prawem i przede wszystkim niechciana przez samego zatrudnionego, który ma własny pomysł na urlop.

Zwykle urlop wypoczynkowy nie darmowy, co oznacza, że pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia za dni, w których przebywał na urlopie. W związku z tym nie trudno zgadnąć, co jest przyczyną kierowania podwładnych na przymusowe urlopy. Na pewno oszczędności. Firma, który zdaje sobie sprawę z ciężkiej sytuacji finansowej szuka pieniędzy gdzie się da. Kierowanie na urlop pozwala chociaż odrobinę odłożyć. Należy jednak stanowczo i jednoznacznie powiedzieć, że metody takie jest bezpodstawne, niezgodne z obecnie funkcjonującym prawem i może stanowić podstawę do przekazania sprawy do sądu pracy. Pracownik, który w tej sytuacji jest pokrzywdzonym, może odmówić i nie zgodzić się na projekt oszczędnościowy pracodawcy.

Wychodzi na to, że okres odbycia urlopu bezpłatnego określa sam pracownik. Aby go uzyskać trzeba napisać i przekazać na ręce przełożonego odpowiedni wniosek. Od zatrudniającego zależy jak się do tego odniesie, niezbędne jest jednak zaopiniowanie wniosku i przekazanie przyczyn podjętej decyzji. Odpowiedź powinna zawierać możliwe warunki przejścia na urlop lub sytuacje, dla których mógłby być przerwany.

Należy dodać, że odbycie urlopu nie jest płatne i nie dodaje się do lat pracy. Jest tak dlatego, że zatrudniony nie spełnia swoich powinności zawodowych i nie odbiera za to honorarium. Dodatkowo okres urlopu bezpłatnego pozbawia możliwości przejścia na urlop wypoczynkowy. Warto przemyśleć swoją decyzję i mieć stosowne powody.

Każde wykroczenie poza kompetencje przez pracodawcę może być zgłoszone do Państwowej Inspekcji Pracy. Każda sytuacja zostanie dogłębnie zbadana i objęta postępowaniem. W przypadku, gdy prawa podwładnego będą pogwałcone, wtedy pracodawca może otrzymać surową karę, nie tylko finansową. Zazwyczaj jednak pracownik boi się zgłaszać swoją sprawę w obawie o utratę pracy.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Next Gdzie wysłać pracowników na wyjazd integracyjny?

You might also like

Praca 0 Comments

Gdy kobieta w ciąży straci pracę…

Zwolnienie to przykry incydent, tym bardziej jeśli pracownika zaszła w owym czasie w ciąże. W takiej sytuacji warto pojawić się w zamiejscowym Urzędzie Pracy, ponieważ oprócz standardowego ubezpieczenia zdrowotnego ciężarna

Charakterystyka internetowej księgi wieczystej?

W Polsce funkcjonuje katalog ksiąg wieczystych, które przedstawiają stan prawny wszystkich nieruchomości na terenie kraju (około 19 mln), dane właściciela oraz pozostałe ważne wiadomości. To wygodne rozwiązanie dla osób, które

Praca 0 Comments

Czy pracownikowi przysługuje urlop na ślub dziecka?

Urlop pracownika określany jest przede wszystkim na podstawie wniosku o jego przyznanie przy zagwarantowaniu normalnego toku pracy ze strony pracodawcy. Urlop okolicznościowy jest przyznawany z powodu pewnych wydarzeń i okoliczności,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply