Czy ignorowanie ciszy nocnej jest karalne?
W zgodzie z obowiązującymi odgórnie ustawami w Polsce istnieje tzw. cisza nocna. Uważać na nią musi każdy obywatel, który mieszka w większej aglomeracji (blokowisko, budynki, osiedla domków jednorodzinnych). W jaki sposób ustanowiono ciszę nocną? Czy można otrzymać karę za nierespektowanie spokoju pozostałych mieszkańców?
Przede wszystkim warto powiedzieć, że ciszę nocną wprowadzono, żeby szanować prywatność i indywidualne interesy każdego obywatela. Oznacza to, że miedzy godziną 22 a 6 rano należy zachować spokój i zaniechać wszystkich hałaśliwych działań (remonty, muzyka, tańce).
Oczywiście sporadyczne wybryki nie mogą być podstawą do interwencji policji. Jednak, jeśli są bardzo nachalne, oburzają sąsiadów oraz nie pozwalają normalnie funkcjonować zgłoszenie jest zgodne z prawem. Zazwyczaj jednak służby wzywane są w brawurowych przypadkach, gdy wielokrotne upominanie i prośby nie dają efektów.
Wszystkie objawy zakłócania ciszy nocnej są karane. Za pojedynczy incydent można dostać 200 zł. Natomiast wielokrotne budzenie okolicznych mieszkańców oraz przeszkadzanie sąsiadów może zakończyć się mandatem do 5 tys. zł.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Kiedy można mówić o ciszy nocnej?
W zgodzie z działającymi od dawna przepisami w Polsce respektowana jest tak zwana cisza nocna. Stosować ją musi każdy obywatel, który znajduje się w zaludnionej okolicy (blokowisko, kamienica, osiedle rodzinne).
Prawo karne – klucz do sprawiedliwości
Prawo karne odgrywa kluczową rolę w każdym systemie prawnym. To ono określa, jakie zachowania są zakazane i jakie kary niesie za sobą ich popełnienie. Ale co dokładnie kryje się pod
Kiedy warto wnioskować o uzasadnienie?
Najczęściej każda sprawa sądowa zamyka się po ogłoszeniu wyroku. Zwykle jest to krótka informacja o ustanowieniu winnego, sankcjach karnych oraz ustaleniach sądu. Czasami zdarza się, że strony mogą wnioskować o
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!