Czy anulacja polecenia zapłaty jest możliwa?
Polecenie zapłaty to jedna z usług oferowanych przez bank w ramach posiadania rachunku osobistego lub firmowego. Wiąże się z automatycznym obciążeniem konta w chwili uzyskania rachunku (lub faktury) od konkretnej firmy, np. operatora telefonii komórkowej. Czy można anulować polecenie zapłaty? Jak to zrobić?
Wedle przepisów instytucji bankowych wycofanie polecenia przelewu jest możliwe i może zostać dokonane na życzenie klienta. Prośby takie przyjmowane są w dowolnym czasie i nie mają ograniczeń oraz terminów ważności.
Przede wszystkim, aby skorzystać z usługi polecenia zapłaty należy zamówić taką opcję w wybranym banku oraz wyrazić zgodę na obciążenie konta na rzecz wybranego wierzyciela. Wówczas bank występuje w roli ściągającego należność i przekazuje ją pod wskazany adres.
Należy jednak mieć świadomość, że polecenie zapłaty nie zawsze opiewa na stałą sumę. Dzieje się tak głównie w przypadku rachunków telekomunikacyjnych. Raz suma jest wyższa, raz niższa. Może dość do sytuacji, kiedy polecający zapłatę nie zgadza się z wysokością obciążenia i nie wyraża zgody na uregulowanie rachunku. W takim przypadku można dokonać anulacji na prośbę klienta i wycofać sumę do zapłaty.
Jest to działanie zgodne z prawem i może być z powodzeniem stosowane. Nie można jednak zapominać, że za ewentualne opóźnienie zostaną naliczone odsetki karne. Jeśli sprawa się wyjaśni na korzyść klienta, wówczas są umarzane.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Skuteczne odzyskiwanie należności
Według danych statystycznych wzrasta średnie zadłużenie przeciętnego Polaka, a jednocześnie rośnie również liczba osób, które swoich zobowiązań nie spłacają regularnie. I nie chodzi tu jedynie o zobowiązania finansowe względem banków.
O czym pamiętać podczas zakupów w sieci?
Internet stał się w ostatnim czasie bardzo potrzebny. Umożliwia komunikację, daje dostęp do wiadomości, przedstawia pomysły na edukację i normalne funkcjonowanie. Wśród internetowych rozwiązań dość znane są zakupy. To szybki
Kiedy wnosić reklamację na produkty spożywcze?
Wśród wielu praw konsumenta jest także możliwość zwracania zakupionych towarów. Zazwyczaj kwestionuje się jakość sprzętów elektronicznych lub komputerowych. Nie należy zapominać, że także sprzedawana żywność nie nadaje się do spożycia.
1 Comment
peter
19 grudnia, 15:07