Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Czego nie mogą publikować dziennikarze?

Dziennikarze mają obowiązek przestrzegać zasad etyki zawodowej swojej profesji oraz zasad współżycia społecznego. Działają oni dla dobra społeczeństwa i narodu. Ustawodawca określił, że dziennikarz ma prawo do uzyskiwania informacji w dwóch postaciach. Jako obywatel ma prawo do informacji publicznych oraz dziennikarskie prawo do informacji.

To szczególne dziennikarskie prawo daje mu prawo do kontaktu z przedstawicielami jednostek organizacyjnych, którzy muszą zapewnić mu swobodną współpracę z pracownikami oraz umożliwić zebranie informacji i opinii. W przypadku stanowczego sprzeciwu na wypowiedzenie się w danym temacie, dziennikarz nie może przymuszać osób trzecich do wypowiadania się.

W swojej pracy dziennikarz powinien zachować szczególną rzetelność oraz staranność przy uzyskiwaniu materiałów prasowych i kontrolować je pod kątem zgodności z prawdą. Dodatkowo dziennikarz zobowiązany jest chronić interesy i dobra osobiste swoje osobowe źródła informacji, którzy realizują te czynności w dobrej wierze. Osoba wykonująca zawód dziennikarza musi także być poprawna językowo i nie używać wulgaryzmów. Zabrania się dziennikarzowi rozpowszechniania zatajonej działalności reklamowej, w formie tzw. kryptoreklamy. Ponadto prawo uniemożliwia dziennikarzom wygłaszania poglądów dotyczących rozstrzygnięć sądowych zanim nie będzie wydane orzeczenie w pierwszej instancji. Zakazane jest publikowanie wizerunków osób uczestniczących w procesie, chyba że zgodzą się one na publikację.

Informacje, które zostały utrwalone w formie fonicznej lub wizualnej wymagają akceptacji informatora a przytoczone w materiale prasowym informacje, które nie zostały jeszcze upublicznione wymagają autoryzacji.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Jak doradca zawodowy pomaga bezrobotnemu?
Next Zmiany w przyznawanych świadczeniach opiekuńczych

You might also like

Praca 0 Comments

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Zgodnie z normami prawnymi Kodeksu pracy pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie, gdy pracownica jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, chyba że

Czy kobiety powinny zajmować kierownicze posady?

Wiele lat funkcjonuje stereotyp, że perfekcyjnie na stanowiskach kierowniczych sprawdzają się panowie. To oni błyszczą wykształceniem, pewnością siebie, dużym zaangażowaniem i całą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten stracił popularność.

Miejsce pracy musi spełniać wymogi BHP

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy definiują odpowiednie pomieszczenie, w którym realizowane są obowiązki służbowe. Ze względu na charakter posiadanej pracy musi ono odpowiadać podstawowym regulacjom z tego zakresu. Pracodawca jest

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply