Czego dotyczy zasada uprzywilejowania przy zatrudnieniu?
Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem przepisy w nim zamieszczone są normami bezwzględnie obowiązującymi. Znaczy to, że nie dopuszczają one żadnych wyjątków na niekorzyść osoby uprzywilejowanej. W obszarze prawa pracy osobą taką jest pracownik.
Zgodnie z regulacjami postanowienia umów o pracę bądź odmiennych aktów stwierdzających istnienie stosunku pracy nie mogą być mniej sprzyjające dla pracownika niż normy prawa pracy. Uregulowania umów, które są mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy, w mocy prawa pracy stają się nieobowiązujące, a na ich miejsce automatycznie zastępują nowe przepisy prawa pracy. Umowa taka nie jest nieważna z mocy prawa, ale mniej korzystne dla pracownika zapisy zostają zastąpione przez korzystne przepisy. Ta zasada obejmuje wszystkie postanowienia aktów pracy, na podstawie, których ustanowiono stosunek pracy.
Stwierdzenia o zamieszczeniu postanowienia umowy o pracę lub innego aktu, które zawiera postanowienia kreujące stosunek pracy sprzeczny z zasadą równego traktowania w zatrudnieniu dokonuje państwowy inspektor pracy. Wykonuje on to na wniosek pracownika lub związku zawodowego. Jeżeli inspektor stwierdzi istnienie niekorzystnego postanowienia, ma on uprawnienia do skierowania wystąpienia do pracodawcy o anulowanie stwierdzonych naruszeń i dokonanie odpowiednich zmian.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Zmiany w prawie zawodowym w Polsce
W 2013 roku została przegłosowana aktualizacja prawa mówiąca o deregulacji 21. zawodów oraz dostosowaniu 21. praw. To istotny fakt, ponieważ obejmuje ponad 200 tysięcy Polaków i znaczną część podmiotów gospodarczych.
Czy biuro może generować oszczędności?
Nieustający kryzys powoduje, że większość firm szuka oszczędności i stara się racjonalnie zarządzać posiadanym kapitałem. Tak naprawdę właściciel może wdrożyć najważniejsze zmiany, które wpłyną na obniżenie wielu kosztów. Jak oszczędzać
Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?
Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą. Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!