Co zrobić, gdy zaginie dziecko?
W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o zaginięciu lub porwaniu niepełnoletniego dziecka. W większości są to sytuacje przypadkowe, niedopatrzenie rodziców lub opiekunów. Czasami jednak zniknięcie dziecka jest wynikiem działań planowanych, głównie w krajach biednych. Gdzie szukać pomocy w przypadku porwania lub zaginięcia?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że Unia Europejska bardzo mocno zainteresowała się tym zjawiskiem i poczyniła wiele kroków zmierzających do poprawy sytuacji. W pierwszej kolejności wprowadzono infolinię dla dzieci zaginionych oraz ich rodzin (tel. 116 000), która funkcjonuje we wszystkich krajach wspólnoty.
Każdy zaniepokojony zaginięciem lub porwaniem może zadzwonić na infolinię o każdej godzinie dnia i nocy oraz uzyskać wskazówki i niezbędną pierwszą pomoc. Zazwyczaj pierwsze godziny po zniknięciu są najważniejsze i mogą okazać się kluczowe dla akcji poszukiwawczej.
Ważne jest, aby niezwłocznie zawiadomić policję (szczególnie w przypadku małych dzieci, w wieku przedszkolnym), która uruchomi pierwsze działania oraz wyśle patrole. Jeszcze w pierwszej dobie po zaginięciu warto poinformować fundacje oraz organizacje zajmujące się osobami zaginionymi.
W ostatnim czasie portale społecznościowe stały się bardzo popularne, stanowią główne źródło wymiany informacji. To dobre miejsce na umieszczenie ogłoszenia o zaginięciu, rozesłanie wiadomości do znajomych, aby zaangażować jak najwięcej osób.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawa i obowiązki rodziny zastępczej
O rodzinie zastępczej można mówić wtedy, gdy małżeństwo podejmuje się opieki nad dziećmi, które utraciły rodziców lub rodzice ci odcięli wszelkie kontakty. Taka rodzina ma stanowić symulację prawdziwych więzi, jakie
Grooming nowym zagrożeniem dla dziecka
Nieustanny rozwój internetu wiąże się z wieloma udogodnieniami i ułatwieniami w życiu codziennym. Korzystają z łącza głównie młodzi ludzie w wieku szkolnym oraz studenci. Jednakże oprócz dobrych stron trzeba również
Prawo dziecko do lekarza
Konstytucyjnym prawem każdego dziecka w Polsce jest nieograniczony dostęp do opieki medycznej. Dodatkowo na straży tych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka, który monitoruje wszystkie niepokojąc sytuacje i stara się karać
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:53