Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?

Co zmieni się w sprzedaży internetowej w 2014 roku?

Nowym pomysłem wspólnoty europejskiej będzie uregulowanie spraw związanych ze sprzedażą za pośrednictwem internetu. Odbudowa przepisów ma trwać do 2014 roku i wprowadzić rewolucyjne zmiany dla wszystkich państw członkowskich. Jak zatem będzie przebiegała sprzedaż? Kto na tym straci?

Punktem wyjścia do przeanalizowania problemu e-handlu była duża rozbieżność przepisów państw Europy. Każde bowiem posiadało własne reguły i wytyczne dotyczące sprzedaży przez internet. Nie było to wygodne przede wszystkim dla kupujących, ponieważ musieli być ciągle na bieżąco i nieustannie czytać regulaminy zakupów wysyłkowych.

Skutkiem działania Unii Europejskiej będzie wprowadzenie jednego systemu reklamacji, zwrotu oraz wymiany towaru. Innymi słowy w każdy kraju Europy konsument będzie miał tyle samo czasu na zrezygnowanie z zakupionego towaru, wymianę na inny rozmiar oraz reklamowanie. Oprócz tego przesyłki kurierskie, kontakt ze sprzedawcą oraz prawa i powinności obu stron zostaną odrębnie udoskonalone, aby ułatwić funkcjonowanie transakcji oraz zwiększyć zadowolenie.

Reasumując, trzeba powiedzieć, że UE dąży do zadbania o każdy aspekt życia mieszkańca Europy. To świetna informacja przede wszystkim dla miłośników zakupów online, ponieważ uzyskają nowe prawa oraz zostaną objęci dodatkową ochroną.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Jakie wynagrodzenie dla grafika komputerowego?
Next Kto stosuje pozew zbiorowy?

You might also like

Prawa konsumenta 0 Comments

Reklamacja – czy konsument musi wymienić towar na inny?

Z powodu reklamacji konsumenci mogą skorzystać z dwóch uprawnień: bezpłatna wymiana zdefektowanego towaru lub bezpłatna naprawa. Uprawnienia konsumentów uregulowane są w ustawie o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z nimi

W sądzie 0 Comments

Upadłość konsumenta – co musisz wiedzieć na ten temat?

Upadłość konsumenta jest to pojęcie, o którym wiele osób nie słyszało. Procedura upadłości opiera się na możliwości oddłużenia osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Często taki proces kończy

Prawa konsumenta 3 komentarze

Czy prawo konsumenckie chroni klientów?

Od dłuższego czasu wiadomo, że w wielu sklepach prawa konsumentów są nieustannie łamane. Sprzedawcy wprowadzają w błąd, przedstawiają wewnętrzne przepisy, nie respektują odgórnych ustaw europejskich. Jakie zmiany nastąpią jeszcze w

1 Comment

  1. błah
    11 sierpnia, 15:02 Reply
    UE dąży do zadbania o każdy aspekt życia mieszkańca Europy. To świetna informacja przede wszystkim dla miłośników zakupów online.

Leave a Reply