Co z przestępstwem poza Polską?
Podejrzany może zostać uznany za przestępcę dopiero wtedy, kiedy sąd udowodni, że w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynów ustawowo zabronionych. Co w sytuacji, gdy obywatel Polski popełni przestępstwo za granicą? Jak powinno się traktować takie działanie i którym prawem (polskie lub inne) winno zostać objęte?
Zasada jest taka, że przestępstwa powinien być karany według miejscowych przepisów. Oznacza to, że przestępstwo popełnione za granicą objęte jest prawem państwa, w którym miało miejsce całe zdarzenie.
Są jednak wyjątki, w których sąd (z pewnych względów) może umożliwić prowadzenie postępowania według polskiego prawa. Przykładem może być sytuacja, w której polskie reguły prawne są bardziej łaskawe dla podejrzanego.
Należy pamiętać, że działanie musi zostać uznane za przestępstwo przez oba systemy prawne. Dopiero wtedy możliwe jest stosowanie wymiennie prawa. Oczywiście jeśli wyrazi na to zgodę sąd. W przypadku najgorszych przestępstwem państwa zagraniczne stosują swoje (zwykle surowsze) kary. Wiele jest w mediach opowieści, które przypominają o Polakach skazanych na dożywocie za czyny traktowane w Polsce mniej stanowczo.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
32 mln prób ataków na 400 firm w 4 miesiące
W ciągu czterech miesięcy w 400 firmach w Stanach Zjednoczonych zanotowano 32 mln prób ataków – wynika z programu szacowania cyberzagrożeń firmy Fortinet. Najbardziej zagrożony jest sektor finansowy, w który wymierzonych było ponad 40
Po 1 października duże firmy będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych
Efektywność energetyczna wciąż nie jest mocną stroną krajowych przedsiębiorstw. Po 1 października duże podmioty będą miały obowiązek wykonania audytów energetycznych. Oszczędności w tym zakresie może osiągnąć każda firma. Zmiana nawyków i regulacja układów
Zaostrzanie przepisów wpłynie na dalszy spadek konsumpcji papierosów
Mimo że w ubiegłym roku spożycie papierosów z banderolą wzrosło o 11,5 proc., to jednak w długiej perspektywie widać znaczący spadek konsumpcji wyrobów tytoniowych, a liczba palaczy w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zmniejszyła się niemal o połowę.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!