Co z przestępstwem poza Polską?

Co z przestępstwem poza Polską?

Podejrzany może zostać uznany za przestępcę dopiero wtedy, kiedy sąd udowodni, że w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynów ustawowo zabronionych. Co w sytuacji, gdy obywatel Polski popełni przestępstwo za granicą? Jak powinno się traktować takie działanie i którym prawem (polskie lub inne) winno zostać objęte?

Zasada jest taka, że przestępstwa powinien być karany według miejscowych przepisów. Oznacza to, że przestępstwo popełnione za granicą objęte jest prawem państwa, w którym miało miejsce całe zdarzenie.

Są jednak wyjątki, w których sąd (z pewnych względów) może umożliwić prowadzenie postępowania według polskiego prawa. Przykładem może być sytuacja, w której polskie reguły prawne są bardziej łaskawe dla podejrzanego.

Należy pamiętać, że działanie musi zostać uznane za przestępstwo przez oba systemy prawne. Dopiero wtedy możliwe jest stosowanie wymiennie prawa. Oczywiście jeśli wyrazi na to zgodę sąd. W przypadku najgorszych przestępstwem państwa zagraniczne stosują swoje (zwykle surowsze) kary. Wiele jest w mediach opowieści, które przypominają o Polakach skazanych na dożywocie za czyny traktowane w Polsce mniej stanowczo.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Metody wypłacania zasiłków
Next Jakie kary za narkotyki?

You might also like

Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?

Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki

Wiadomości 0 Comments

Sukcesja firm na nowych zasadach. Trwają konsultacje propozycji przepisów Ministerstwa Rozwoju

Jednoosobowa działalność gospodarcza dziś zwykle umiera wraz ze śmiercią właściciela. Resort rozwoju chce to zmienić i proponuje nowe zasady sukcesji. W niezakłóconym działaniu firmy ma pomóc prokurent spadkowy, który zyska m.in.

Wiadomości 0 Comments

Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej. Umowa CETA budzi dużo nadziei, ale i wątpliwości

Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji – to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Do ostatecznego podpisania dokumentu może dojść pod

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply