Co z paczką, której nie zamawiałeś?

Czasami zdarzają się przypadki, że przesyłka błądzą i trafia nie pod ten adres, co trzeba. Dodatkowo trzeba za nią zapłacić mimo tego, że nie wiadomo, co jest w środku. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy można odmówić bez ponoszenia konsekwencji finansowych?

Okazuje się, że w tym przypadku prawo stoi po stronie nieświadomego konsumenta. Oznacza to, że jeśli paczka nie była zamawiana (oraz żaden z domowników tego nie zrobił) można z całą stanowczością odmówić jej przyjęcia i nie obawiać się o obciążenie finansowe.

Dodatkowo należy pamiętać, że towar nie musi zostać przyjęty również dlatego, że w momencie przekazania paczki staje się własnością i cała odpowiedzialność za jej stan i jakość spada na odbiorcę.

Ostatnimi czasy wiele firm stosuje sprzedaż wysyłkową, ale bez informowania o tym klienta. Innymi słowy, kurier przychodzi z zaadresowaną paczką i próbuje przekonać odbiorcę, że może ktoś z domowników zamawiał produkt. Jest to jeden ze sposobów oszukiwania nieświadomych konsumentów. Zazwyczaj chodzi o nic nie warte monety lub karty pamiątkowe.

Warto pamiętać, że jeśli paczka rzeczywiście nie była zamawiana nie trzeba, a nawet nie można, jej odbierać dla własnego bezpieczeństwa.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o rencie hipotecznej
Next Wszystko o ślubach konkordatowych

You might also like

Do czego odnosi się prawo pierwokupu?

W branży deweloperskiej funkcjonuje tzw. prawo pierwokupu, które uważane jest jako udogodnienie. Oznacza możliwość obejrzenia i zakupu mieszkania przed innymi chętnymi. Na jakich zasadach działa ten przepis? Kiedy powinno zostać

W jakim celu zawiera się umowę faktoringową?

Kryzys ekonomiczny i załamanie gospodarcze spowodowały, że coraz więcej firm zaciąga pożyczki i posiada ogromne długi. W wielu sytuacjach odzyskanie pieniędzy od upadającego kontrahenta jest w zasadzie niemożliwe. Z tego

Sprawy odsetkowe

W sytuacji, gdy zalegamy ze spłata jakiegokolwiek świadczenia stajemy się dłużnikami. Ważny jest dla nas koszt ewentualnych odsetek, które są naliczane bez względu na straty wierzyciela. Z przepisu zawartego w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply