Co ma wpływ na wysokość odszkodowania?
Każdy przedsiębiorca działający na terenie kraju jest zobowiązany na bazie ustawy nabyć polisę ubezpieczeniową z tytułu wypadków w zakładzie pracy i chorób zawodowych. Pracownik poszkodowany w wypadku, który miał miejsce na terenie przedsiębiorstwa, ma prawo prosić o odszkodowanie z tej polisy.
Aby uzyskać pieniądze musi zostać wypełniony jeden z najistotniejszych warunków. Mianowicie wypadek musi zaistnieć z niedopatrzenia pracodawcy. Gdy do incydentu dojdzie w wyniku niedopilnowania obowiązków pracobiorcy, nie ma on prawa wnioskować o odszkodowanie.
Wypłacona kwota z tytułu polisy pracodawcy będzie pomniejszona o ewentualne środki uzyskane z tego tytułu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z zasady na poziom odszkodowania mają wpływ następujące kwestie zaistniałe z przyczyny nieszczęśliwego zdarzenia:
– stopień obrażeń zdrowotnych i psychicznych ofiary,
– opłaty poniesione z tytułu leczenia i rehabilitacji,
– zwrot równowartości kosztów opieki nad poszkodowanym,
– suma utraconych wypłat.
Pamiętajmy, gdy przyczyną wypadku jest zły stan techniczny maszyn, pełną odpowiedzialność ponosi bezpośrednio właściciel zakładu pracy. Wymusza to na nim treść ustawy o ochronie pracobiorców.
Ewelina Uroda
gazetaprawo.net
You might also like
Wyniki Liberty Ubezpieczenia za rok 2014
Liberty Ubezpieczenia zamknęło 2014 rok z bardzo dobrym wynikiem. Firma zebrała składkę przypisaną brutto w wysokościblisko 315 mln zł (314,84),z czego 73,09 mln zł w IV kwartale i zaufało jej
Wolnoć Tomku w swoim domku, czyli wybieramy ubezpieczenie mieszkania
Ubezpieczenie domu chroniące komin przed uszkodzeniem przez Świętego Mikołaja czy polisa na wypadek zalania sąsiada spowodowanego uszkodzeniem 300-litrowego akwarium. To tylko niektóre z polis mieszkaniowych, jakie zapisały się w historii.
Jakie składki na ubezpieczenie zdrowotne płacą rolnicy?
Wartość obowiązkowych opłat na ubezpieczenie zdrowotne rolników ustala raz w roku Minister Zdrowia. Na podstawie jego rozporządzenia raty nie wzrosną do końca 2014 roku. Dla gospodarstw rolnych o powierzchni mniejszej
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!