Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu
W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać w wolontariacie bez przedstawiania pozwolenia na pracę. Jak wyglądają szczegóły takiej działalności?
O wolontariuszu międzynarodowym można mówić wtedy, gdy pracę podejmuje osoba, która nie jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polacy wyjeżdżający za granice.
W przypadku obcokrajowców zasada jest prosta, ponieważ traktowani są tak samo jak wolontariusze z Polski. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomocy przekraczającej jeden miesiąc trzeba postarać się o odpowiednie ubezpieczenie i opłacać je. Obowiązek ten ciąży na właścicielu firmy, fundacji lub innej organizacji przyjmującej wolontariuszy.
Jeśli cudzoziemiec chce udzielać się w wolontariacie nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w branży. Wolontariat nie polega na pełnoetatowej pracy. Bardziej chodzi o pomoc pracownikom zatrudnionym na stałe oraz koordynowanie działaniami dodatkowymi.
Polak wyjeżdżający na granicę, aby uczestniczyć w wolontariacie, musi sprawdzić obowiązujące w wybranym państwie przepisy. Większość krajów Unii Europejskiej reaguje przychylnie na takie zachowania. Istnieją jednak miejsca, gdzie prawo działa inaczej.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czemu Polacy zakładają swoje przedsiębiorstwa?
Każdy podwładny zatrudniony w dużej firmie wie, że nie pracuje dla siebie. Poza tym otrzymuje niesatysfakcjonujące wynagrodzenie i mało ciekawy pakiet usług socjalnych. Aby to zmienić duża część podwładnych decyduje
Jak poradzić sobie z trudnymi klientami?
Fundamentalnym zadaniem aktywnej zawodowo sekretarki jest przyjmowanie klientów i chętnych do współpracy kontrahentów. Wiele rozmów toczy się przez telefon, ale czasem mają miejsce bezpośrednie wizyty w siedzibie firmy. Zwykle konwersacja
Co zrobić w przypadku kłótni między pracownikami?
Konflikty i spory są naturalnym procesem, który zachodzi w dużych grupach społecznych. Odmienny pogląd na świat, inne doświadczenia i kwalifikacje sprawiają, że zatrudnieni mają różne zdanie na służbowe sprawy. Aczkolwiek
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!