Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu
W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać w wolontariacie bez przedstawiania pozwolenia na pracę. Jak wyglądają szczegóły takiej działalności?
O wolontariuszu międzynarodowym można mówić wtedy, gdy pracę podejmuje osoba, która nie jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polacy wyjeżdżający za granice.
W przypadku obcokrajowców zasada jest prosta, ponieważ traktowani są tak samo jak wolontariusze z Polski. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomocy przekraczającej jeden miesiąc trzeba postarać się o odpowiednie ubezpieczenie i opłacać je. Obowiązek ten ciąży na właścicielu firmy, fundacji lub innej organizacji przyjmującej wolontariuszy.
Jeśli cudzoziemiec chce udzielać się w wolontariacie nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w branży. Wolontariat nie polega na pełnoetatowej pracy. Bardziej chodzi o pomoc pracownikom zatrudnionym na stałe oraz koordynowanie działaniami dodatkowymi.
Polak wyjeżdżający na granicę, aby uczestniczyć w wolontariacie, musi sprawdzić obowiązujące w wybranym państwie przepisy. Większość krajów Unii Europejskiej reaguje przychylnie na takie zachowania. Istnieją jednak miejsca, gdzie prawo działa inaczej.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które rozpoczyna nabór na określone stanowisko, proponuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda weryfikowania wiedzy i umiejętności uzależniona jest od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Część pytań i zadań pojawia się w
Kiedy może nastąpić przesunięcie terminu urlopu?
Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi. Zdarza się, że mimo ustalenia terminu, w jakim osoba zatrudniona będzie wypoczywać, konieczne jest wprowadzenie zmian. Kiedy przesunięcie terminu urlopu może mieć
Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?
Z dostępnych ankiet wynika, iż ponad 70% krajowych przedsiębiorstw chciałoby, aby w Polsce działał Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Specjalista taki miałby rozwiązywać wątpliwości biznesmenów z państwem oraz oferować im swoją pomoc
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!