Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

Charakterystyka międzynarodowego wolontariatu

W Polsce wolontariusz uważany jest za osobę szlachetną i dobroduszną, która bezpłatnie i z własnej woli wykonuje obowiązki związane z branżą oraz specjalizacją wybranego stanowiska. Dodatkowo cudzoziemcy również mogą działać w wolontariacie bez przedstawiania pozwolenia na pracę. Jak wyglądają szczegóły takiej działalności?

O wolontariuszu międzynarodowym można mówić wtedy, gdy pracę podejmuje osoba, która nie jest obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Polacy wyjeżdżający za granice.

W przypadku obcokrajowców zasada jest prosta, ponieważ traktowani są tak samo jak wolontariusze z Polski. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pomocy przekraczającej jeden miesiąc trzeba postarać się o odpowiednie ubezpieczenie i opłacać je. Obowiązek ten ciąży na właścicielu firmy, fundacji lub innej organizacji przyjmującej wolontariuszy.

Jeśli cudzoziemiec chce udzielać się w wolontariacie nie musi posiadać specjalistycznego wykształcenia i doświadczenia w branży. Wolontariat nie polega na pełnoetatowej pracy. Bardziej chodzi o pomoc pracownikom zatrudnionym na stałe oraz koordynowanie działaniami dodatkowymi.

Polak wyjeżdżający na granicę, aby uczestniczyć w wolontariacie, musi sprawdzić obowiązujące w wybranym państwie przepisy. Większość krajów Unii Europejskiej reaguje przychylnie na takie zachowania. Istnieją jednak miejsca, gdzie prawo działa inaczej.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Ile zarabiają informatycy?
Next Nowości w emeryturach mieszanych

You might also like

Czy rozmowa kwalifikacyjna jest stresująca?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które rozpoczyna nabór na określone stanowisko, proponuje rozmowę kwalifikacyjną. Metoda weryfikowania wiedzy i umiejętności uzależniona jest od prywatnych zastrzeżeń właściciela. Część pytań i zadań pojawia się w

Kiedy może nastąpić przesunięcie terminu urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi. Zdarza się, że mimo ustalenia terminu, w jakim osoba zatrudniona będzie wypoczywać, konieczne jest wprowadzenie zmian. Kiedy przesunięcie terminu urlopu może mieć

Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?

Z dostępnych ankiet wynika, iż ponad 70% krajowych przedsiębiorstw chciałoby, aby w Polsce działał Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Specjalista taki miałby rozwiązywać wątpliwości biznesmenów z państwem oraz oferować im swoją pomoc

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply