Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy
Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.
Kodeks pracy mówi, że przedsiębiorca ma obowiązek zagwarantować ochronę zdrowia i życia wszystkich zatrudnionych, niezależnie od sprzętu i okoliczności, o które także musi zadbać. Trzeba pamiętać, że to pracodawca jest odpowiedzialny za miejsce pracy i jego warunki. Istotne jest, by było to bezpieczne miejsce, gdzie w czasie wykonywania zadań nie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.
W chwili, gdy pojawi się niebezpieczeństwo, pracodawca zobowiązany jest bezzwłocznie poinformować o tym pracowników. W następnej kolejności niezbędne jest zapewnienie ochrony i poinstruowanie pracowników jak należy postępować w danej sytuacji. Jeśli jednak pojawi się bezpośrednie zagrożenie pracodawca musi bezzwłocznie przerwać pracę i razem z pracownikami udać się w bezpieczne miejsce. Prawo zabrania powrotu do pracy, w sytuacji kiedy zagrożenie nie zostało usunięte.
W rzeczywistości niejednokrotnie bywa, że przedsiębiorca nie przestrzega norm prawnych. Wtedy podlega karze grzywny, nawet do 30 000 zł.
Paula Honc
www.gazetaprawo.net
You might also like
Rynek pracy: na zachodzie powiało optymizmem
Aż 58% pracowników mieszkających w województwach: zachodnio-pomorskim, lubuskim i wielkopolskim spodziewa się podwyżki wynagrodzenia w najbliższym czasie – wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A.
Czy pracownik może przesunąć urlop wypoczynkowy?
Pracownik ma możliwość ubiegania się o przesunięcie urlopu na inny termin wystosowując właściwie umotywowany wniosek do pracodawcy. Uzasadnienie przyczyn przesunięcia urlopu wypoczynkowego musi być oparte we wniosku o istotne powody.
Umowa zlecenie a urlop i okres wypowiedzenia
Jedną z umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, i z tego powodu nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tej formy zatrudnienia
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!