Badanie na ojcostwo
Ustalenie ojcostwa to przede wszystkim problem mężczyzn, którzy nie wierzą, że zostaną ojcami lub mają podejrzenia co do wiarygodności takiej informacji. Wykonanie badania ma rozwiać wątpliwości i rozstrzygnąć czy wskazany rzeczywiście jest biologiczny rodzicem dziecka. Na czym polega badanie i ile kosztuje?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że badanie ma na celu wykrycie podobieństwa genetycznego dwóch materiałów przekazanych do laboratorium (materiały ojca i dziecka). Innymi słowy można powiedzieć, że dokonana zostaje analiza DNA. Jest to ogólny opis postępowania, ponieważ stosuje się kilka metod badania. Wszystko zależy od stanu diagnozowanego materiału.
Materiałem nadającym się do badania są zazwyczaj próbki pobrane z jamy ustnej za pomocą specjalnego patyczka. Nie zawsze jednak tego typu badania odbywają się jawnie. Często niepewny ojciec chce sprawdzić wszystko w tajemnicy. Wówczas nadaje się do tego wszystko, co zawiera materiał genetyczny dziecka i ojca, np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, szczotka do włosów, noszone ubrania (w szczególności bielizna).
Przed wyborem jednostki, która podejmie się badania należy sprawdzić jej referencje i dokumenty potwierdzające zdolność do wykonywania tego typu działań. Robi się to szczególnie dlatego, że w ostatnim czasie powstało wiele firm, które podszywają się pod profesjonalne kliniki i laboratoria oraz zatrudniają pracowników bez odpowiedniego wykształcenia.
Koszt usługi zależy od metody i powodu badania (do celów prywatnych lub na polecenie sądu). Oprócz tego znaczenie ma rodzaj placówki wybranej do całej procedury. Granica waha się między 800-2000 zł.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dlaczego dziadkowie muszą opłacać alimenty?
Celem płacenia alimentów jest zapewnienie stabilności finansowej dla niepełnoletniego oraz jego prawnego opiekuna. Zazwyczaj sąd ustanawia je rodzicom, którzy nie uczestniczą w wychowaniu dziecka. Nie zawsze jednak stosują się do
Zmiany w prawie alimentacyjnym. Nowe regulacje utrudnią życie zalegającym z alimentami
Od 1 lipca dane o dłużnikach, których wyręcza fundusz alimentacyjny, będą trafiać do wszystkich rejestrów dłużników prowadzonych przez biura informacji gospodarczych. Szerszy dostęp do informacji o zaległościach alimentacyjnych sprawi, że dłużnikom trudniej będzie
Zasada „złotówka za złotówkę” również przy pomocy z Funduszu Alimentacyjnego
Nad nowymi rozwiązaniami w zakresie przyznawania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego pracuje właśnie Sejm. Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej analizuje możliwość obniżania wysokości świadczeń o kwotę, która przekracza limit uprawniający do
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:12