Aż 1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową

Aż 1,2 mln Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową

Z najnowszego raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że odsetek osób rozważających emigrację zarobkową utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. Co piąty Polak, aktywny bądź potencjalny uczestnik rynku pracy, nie wyklucza takiej możliwości w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Odsetek zdecydowanie planujących wyjazd z kraju wzrósł do 6,4% w tym roku, wobec 5% w 2014 r. To oznacza, że zdecydowanych na emigrację jest o 250 tys. osób więcej niż w roku ubiegłym. Jak wynika z badań, skala wyjazdów może ponownie zacząć wzrastać wraz z rozwojem konfliktu na Ukrainie.

Tak jak w ubiegłym roku co piąty (20,7%) Polak jest gotowy rozważyć emigrację, jeśli zajdzie taka potrzeba lub możliwość. Zdecydowanie planujących wyjazd jest dziś 6,4% Polaków, czyli o 1,4 pp. więcej niż w roku poprzednim (blisko 1,275 mln osób vs. 1,025 mln w 2014 r.). Oznacza to, że o 250 tys. osób wzrosła liczba zdecydowanych na podjęcie pracy za granicą.

Patrząc z perspektywy firmy, która na terenie całej Europy zatrudnia codziennie 50 tys. pracowników, mogę powiedzieć, że migracje zarobkowe są już naturalnym zjawiskiem. Kraj pochodzenia pracownika ma coraz mniejsze znaczenie, a nacisk kładziony jest przede wszystkim na wiedzę, kompetencje i konkretne umiejętności. Szczególnie ważne jest transgraniczne pozyskiwanie talentów w sytuacji, gdy dochodzi do deficytów w specjalistycznych obszarach rynku, przy równoczesnych wyzwaniach jakie stawia przed nami demografia. – podkreśla Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Polski rynek pracy, w obliczu nasilających się procesów migracyjnych, powinien stawać się coraz bardziej konkurencyjny zarówno dla Polaków, jak i imigrantów chcących pracować u nas w kraju. Jest to o tyle istotne, że najbardziej zainteresowani wyjazdem są ludzie młodzi – poniżej 35 roku życia. Stanowią oni niemal 2/3 wszystkich osób, które rozważają wyjazd za granicę, a lukę po nich będzie bardzo ciężko wypełnić bez przyciągnięcia do Polski wykwalifikowanych imigrantów –dodaje Tomasz Hanczarek.

Rozważający emigrację

Wyniki badania wskazują, że perspektywa emigracji najrzadziej kusi osoby dobrze wykształcone, a najczęściej posiadających wykształcenie średnie i podstawowe. Wśród rozważających emigrację najczęściej znajdowały się także osoby uczące się lub studiujące (29%) i zatrudnione na pełen etat (25%). Kluczowym determinantem, który ma wpływ na decyzję o podjęciu pracy za granicą jest wysokość wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce. Połowę rozważających wyjazd stanowią bowiem osoby bez dochodów, a aż 31% pracujący za najniższe stawki wynagrodzenia. Wyniki badania pokazują również, że mieszkańcy miejscowości o niskich perspektywach pracy czy rozwoju zawodowego są bardziej skłonni do emigracji – 36% rozważających wyjazd to mieszkańcy małych miast i taki sam odsetek dotyczy osób mieszkających na wsi.

Preferowane kraje emigracji

Polacy rozważający emigrację najczęściej wskazywali chęć wyjazdu do Wielkiej Brytanii (27%), Niemiec (26%), Norwegii (11%) i Holandii (9%). Podobnie jak w ubiegłym roku wśród preferowanych kierunków wyjazdów dominowały kraje Unii Europejskiej (72%).- Bliskość geograficzna, a także otwarty rynek i uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i rozliczaniem pracy ma niebagatelny wpływ na decyzje Polaków odnośnie kierunków wyjazdu. Co ciekawe, zdecydowanie wzrosło zainteresowanie wyjazdami do Norwegii, która po raz pierwszy znajduje się w pierwszej trójce preferowanych kierunków emigracji. Dotychczasowe wybory Polaków dotyczące migracji dowodzą, że doceniamy kraje o wysokiej kulturze zawodowej, dobrych wynagrodzeniach, przy jednoczesnych szerokich świadczeniach socjalnych– mówi Tomasz Misiak, Prezydent Rady Nadzorczej Work Service S.A.

Wpływ sytuacji geopolitycznej

W związku z utrzymującym się konfliktem na Ukrainie, Work Service zapytał Polaków o wpływ sytuacji geopolitycznej na ich decyzje o wyjeździe z kraju. Wyniki badania potwierdzają, że konflikt za naszą wschodnią granicą może mieć wpływ na decyzję o emigracji 32% aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku pracy. Dla 3,5% zdarzenia na Ukrainie mają już dziś wpływ na decyzję o wyjeździe z Polski.– Polacy z niepokojem obserwują i interpretują informacje na temat konfliktu na Ukrainie. Dla większości z nich nie ma to żadnego wpływu na decyzje odnośnie emigracji, ale prawie co trzeci respondent naszego badania wskazał, że w przyszłości niepewna sytuacja za naszą wschodnią granicą może być wystarczającym powodem do emigracji– komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Bariery i powody emigracji

Wyższe zarobki to główny powód, który skłania 78% osób rozważających wyjazd do szukania pracy za granicą. W dalszej kolejności badani wskazywali podniesienie standardu życia (44%), czy brak odpowiedniej pracy w Polsce (37%). Istotne znaczenie dla wybranych osób ma także podróżowanie i zwiedzanie świata (35%), lepsza służba zdrowia (29%) oraz lepsze warunki socjalne (19%).

Previous Gdy szef każe pracować dłużej, czyli kiedy powiedzieć „nie” nadgodzinom
Next Citi Handlowy: Ubezpieczenie podróży w kilka minut

You might also like

Bezrobotny 1Comments

Praca rzecz nabyta – jak radzić sobie ze zobowiązanymi finansowymi po jej utracie?

Choć sytuacja na rynku pracy w ostatnim czasie się poprawia, to jednak nikt nie może zagwarantować, że nagle nie stracimy posady. Taka sytuacja może okazać się szczególnie trudna dla osób

Bezrobotny 0 Comments

Bezrobocie na koniec roku będzie jednocyfrowe. W niektórych zawodach brakuje rąk do pracy

Według Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu spadło do 10 proc. To najniższy odczyt za trzeci miesiąc roku od 1991 r., gdy wyniosło 7,1 proc. Eksperci uważają, że jeżeli

Bezrobotny 4 komentarze

Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej

2 komentarze

  1. anett
    30 stycznia, 14:25 Reply
    I ja również jestem na to gotowa, jak tylko przyjdzie co do czego i będzie okazja gdzieś wyjechać i coś zarobić.
  2. marcik
    03 lutego, 08:43 Reply
    I ja sam chętnie bym sobie urządził taką emigrację, ale nie sposób tutaj zostawić rodzinę, a samemu wyjechać.

Leave a Reply