AIG wprowadza nowe ubezpieczenie od porwań i okupu/wymuszenia
Polski oddział AIG wprowadził nowe warunki ubezpieczeń od uprowadzenia i okupu/ wymuszenia (ang. Kidnap and Ransom Crisis Solution – K&R). Polisy adresowane są do klientów korporacyjnych, którzy prowadzą działalność na rynku międzynarodowym. Wprowadzone zmiany umożliwiają firmom skorzystanie z szerszej, bardziej przejrzystej i czytelnej ochrony ubezpieczeniowej. Polisy K&R to jeden z kluczowych produktów linii biznesowej Financial Lines, konsekwentnie rozwijanej przez polski oddział AIG.
Wprowadzenie nowych warunków ubezpieczeń K&R Crisis Solution to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na ten produkt. Wynika ono z rosnącej liczby „ognisk zapalnych” na całym świecie – w tym konfliktów zbrojnych i ryzyka porwań.
Kogo chroni polisa?
Zmiany wprowadzone przez AIG w obrębie polis K&R dotyczą przede wszystkim oferowania firmom szerszej ochrony ubezpieczeniowej, a także uproszczenia dokumentów oraz sposobu wystawiania polis. Nowe OWU liczy 7 stron, jest bardziej przyjazne i czytelne w swoim układzie. Dodatkowo, spółki spoza najbardziej zagrożonych branż, mogą zakupić polisę na uproszczonych zasadach, korzystając z 4-stronicowego wniosku, zwanego QuotePadem.
Ubezpieczenie chroni członków zarządu i rady nadzorczej, pracowników spółki lub danej organizacji, a także ich najbliższych (małżonkowie, rodzice, dzieci, krewni). Na celowniku porywaczy i osób, które dopuszczają się podobnych przestępstw, mogą znaleźć się przedstawiciele praktycznie wszystkich spółek, które mają swoją siedzibę lub placówkę za granicą, prowadzą działalność na całym świecie, a także organizacje charytatywne, rządowe i pozarządowe, które oddelegowują swoich pracowników w najbardziej niebezpieczne rejony. Polisa dotyczy także np. gości przebywających w obiektach należących do danej firmy lub organizacji oraz osób bezpośrednio zaangażowanych w negocjacje czy przekazanie okupu.
„Nowe warunki ubezpieczeń K&R pozwolą nam zaoferować klientom bardziej adekwatną do potrzeb rynkowych ochronę. Kładziemy duży nacisk przede wszystkim na indywidualny underwriting, dostosowany do profilu i potrzeb konkretnej spółki lub organizacji. Do podmiotów, które ze względu na swój profil branżowy narażone są na podwyższone ryzyko porwania lub wymuszenia, należą spółki z branży paliwowej i naftowej, wydobywczej, medialnej, zbrojeniowej i obronnej, a także organizacje rządowe i pozarządowe. W przypadku tych sektorów, ze względu na podwyższone ryzyko, uproszczony wniosek, czyli QuotePad, nie będzie miał zastosowania” – wyjaśnia Marta Paluszek, Finacial Institutions Practice Leader w Dziale Ubezpieczeń Financial Lines.
Najczęstsze „punkty zapalne”
Polisa K&R Crisis Solution obejmuje cały świat, w tym wiele państw Dalekiego i Bliskiego Wschodu, Europy, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Co symptomatyczne, z ryzykiem uprowadzenia czy też wymuszenia mamy do czynienia nie tylko w państwach powszechnie uważanych za tzw. kraje bardzo wysokiego lub wysokiego ryzyka, ale również w krajach Europy Zachodniej (Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech), Nowej Zelandii czy USA. Do państw, w których najczęściej dochodzi do porwań dla okupu, należą m.in. Nigeria, Meksyk, Pakistan, Jemen i Syria.
Zakres ochrony i koszty polisy
Zakres ochrony obejmuje szeroki wachlarz świadczeń. Polisa K&R Crisis Solution zapewnia finansowanie natychmiastowych działań, które niezbędne są w sytuacjach kryzysowych. Należą do nich m.in. negocjacje z porywaczami, przekazanie okupu, współpraca z policją, organami ścigania i lokalnymi władzami. W wielu przypadkach w grę wchodzi także konieczność przeprowadzenia nagłej ewakuacji pracowników z zagranicznej siedziby spółki, reagowanie na próby wymuszenia, groźby karalne i wszystkie inne zagrożenia bezpieczeństwa.
Do świadczeń dostępnych w ramach polisy należą m.in.: zwrot wartości zapłaconego okupu, także w przypadku jego utraty lub zniknięcia przed przekazaniem porywaczom. Dodatkowo, ochrona obejmuje także wszelkie wydatki poniesione w związku z zaistniałym incydentem, w tym m.in. koszty ochrony, usług medycznych, rehabilitacji i odpoczynku, wynagrodzenie negocjatora, informatora, tłumacza, a także wiele innych elementów (np. koszty podróży, straty z tytułu przerwy w działalności spółki lub konieczności wycofania produktu z rynku, koszty PR związane z odbudową wizerunku spółki). Ceny ubezpieczeń zależą od wielu zmiennych. W zakresie warunków istnieje duża elastyczność. Wykupić można zarówno polisę roczną, jak i dotyczącą jednorazowego wyjazdu.
Globalne i polskie doświadczenia AIG. Współpraca z NYA International
Na całym świecie AIG ubezpiecza obecnie w zakresie porwań i wymuszeń spółki wymienione w rankingu magazynu „Fortune”. Baza klientów firmy, korzystających z rozwiązań K&R Crisis Solution, obejmuje ponad 130 krajów, w których działa ponad 200 dedykowanych underwriterów AIG. Szeroki wachlarz świadczeń objętych polisami realizowany jest przez firmę dzięki współpracy z partnerem biznesowym – spółką NYA International. Jest to wiodąca firma konsultingowa, kompleksowo obsługująca tego typu zdarzenia od strony prewencji i reagowania kryzysowego. Rocznie spółka odnotowuje łącznie 80-100 incydentów, z których znaczna część dotyczy klientów AIG. Co bardzo ważne, przy obsłudze zdarzeń kryzysowych NYA nie korzysta z usług dodatkowych podwykonawców. W koordynację działań zaangażowanych jest każdorazowo 4 konsultantów – 2 w centrali firmy i 2 w najbliższej okolicy zaistnienia incydentu, co stanowi element naszej przewagi konkurencyjnej.
Kompleksowa ochrona dla firm
Nowe polisy od uprowadzenia i okupu/ wymuszenia to element kompleksowej oferty AIG dla firm. W jej skład wchodzą również rozwiązania takie jak m.in. ubezpieczenia dla członków zarządu i władz spółek (Directors&Officers), polisy chroniące przed cyberryzykiem (CyberEdge) czy też ubezpieczenia fuzji i przejęć (W&I).
Materiał prasowy
You might also like
Wyprawka dla dziecka, czy ubezpieczenie
Początek jesieni to czas szczególnego obciążenia budżetów domowych rodzin posiadających dzieci. Sama tylko wyprawka szkolna to zakup pochłaniający kilkaset złotych. W wielu polskich rodzinach pojawia się dylemat – zapłacić za
Wysokość odszkodowania od ubezpieczyciela powinna być przewidywalna
Głównym problemem dla rynku ubezpieczeń, zarówno dla ubezpieczycieli jak i dla poszkodowanych jest nieprzewidywalność poziomu wypłat – przekonuje Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wypracowanie standardów oceny szkody osobowej pomogłoby zmniejszyć
Czy Elektroniczny Urząd Podawczy jest potrzebny?
Do obowiązków ZUS-u należy ekspresowa i skuteczna obsługa klientów. Aby podnieść jakość usług wprowadzono Elektroniczny Urząd Podawczy, który powinien zmniejszyć kolejki w instytucjach i skutecznie rozwiązywać nieprawidłowości. Czym się zajmuje?
1 Comment
Milena
24 października, 11:06