ABC procedur reklamacyjnych

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie dokumentu reklamacyjnego. Jak dobrze ułożyć taki wniosek?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że w wielu sklepach podstawą reklamacji jest paragon lub faktura. Jeśli konsument nie ma potwierdzenia zaksięgowania transakcji przeważnie nie może reklamować nabytego produktu. Reklamacja utraci ważność po upływie, wskazanego przez firmę, terminu. Powszechnie są to 2 tygodnie lub miesiąc, wszystko zależy od jednostkowo układanych regulaminów.

Jeśli natomiast konsument dotrzymał wszystkich wymogów może przekazać reklamację. Forma wnoszenia roszczeń jest różna i zależy od obecnych możliwości reklamującego. Niejednokrotnie wystarczy udać się do sklepu, w którym dokonano zakupu przedmiotu i tam przekazać swoje wątpliwości i oczekiwania. Raz na jakiś czas konieczne jest sporządzenie reklamacji na piśmie lub mejlowo.

Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, odnaleźć swoje prawa i obowiązki oraz po prostu poprosić sprzedawcę o ważniejsze informacje, np. w jakim terminie można reklamować zakup, jak się odwoływać, co można uzyskać po zaakceptowaniu reklamacji (zwrot gotówki, wymiana).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Reklamowanie wypożyczonego samochodu – jak to zrobić?
Next Zasiłek macierzyński 2013 – jakie zmiany?

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Zwrot przecenionych produktów

Wielu klientów czeka na przeceny, aby kupić upatrzone wcześniej produkty (zwykle zbyt drogie w regularnej cenie). W okresie wyprzedaży kupuje się więcej, często bez przemyślenia, czego tak naprawdę potrzeba najbardziej.

Reklamacje 1Comments

Kiedy przysługują produkty zastępcze?

Produkt zastępczy, jak sama nazwa wskazuje, powinien zastępować rzecz oddaną do reklamacji. W niektórych przypadkach sprzedawca ma obowiązek wydać takie urządzenie. W jakich sytuacjach produkt zastępczy to obowiązek? Warunkiem otrzymania

Reklamacje 1Comments

Terminy obowiązywania gwarancji

Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość

5 komentarzy

  1. Grześ
    21 września, 22:18 Reply
    Bardzo przydatny artykuł. Szkoda, że wcześniej o niektórych rzeczach na ten temat nie wiedziałem. Bo już kiedyś pewna firma mnie z reklamacją jeszcze bardziej "wyrolowała"...
  2. Krzysztof
    03 sierpnia, 09:48 Reply
    Faktycznie przydatny artykuł. Jednak z drugiej strony dziwię się ludziom, którzy nie zachowują rachunków czy faktur. Czasami dany przedmiot wydaje się dobry, a defekty wyskakują dopiero po kilku godzinach użytkowania.
  3. robal
    07 sierpnia, 17:03 Reply
    To chyba ja jestem inna, bo wychodząc ze sklepu nie biorę paragonu .Chyba, że jest to elektronika to co innego.
  4. maneik
    10 sierpnia, 14:13 Reply
    Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, tam są zapisane właśnie najważniejsze informacje.
  5. bobo
    20 grudnia, 12:21 Reply
    Bardzo przydatny artykuł. Do tej pory niestety nie wiedziałem, że można reklamować w taki sposób.

Leave a Reply