ABC postępowania spadkowego

ABC postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury towarzyszące?

Aby rozpocząć rozprawę w sprawie rozdzielenia spadku należy wypełnić i przekazać wniosek do Sądu Rejonowego. Koszt złożenia takiego dokumentu wynosi obecnie 50 zł i opłatę takową należy uiścić w kasie sądu.

Każdy spadkobierca ma sześć miesięcy na ustosunkowanie się do testamentu lub dokumentu spadkowego. Może przyjąć lub odrzuć decyzję. Jeśli nie zgadza się z ustaleniami osoby zmarłej może wejść na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. Zwykle sprawy tego typu wszczynane są przez osoby, które nie są usatysfakcjonowane podziałem i liczą na więcej.

Po wpłynięciu wniosku rozpoczyna się postępowanie spadkowe, o wyniku którego powiadamiany zostaje zainteresowany. Nie zawsze wynik jest po myśli wnoszącego sprawę. Dlatego też można w ciągu trzech tygodni odwołać się od decyzji i przypadek ponownie trafia przed sąd.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Powody odwołania darowizny
Next Na czym polega wydziedziczenie?

You might also like

Spadki 1Comments

Wszystko o zapisie windykacyjnym

O zapisie windykacyjnym można mówić, jeśli autor testamentu przyznaje konkretne mienie (np. gospodarstwo domowe, nieruchomość, rzecz lub inna własność o wartości materialnej lub sentymentalnej) wyznaczonej z imienia i nazwiska osobie.

Spadki 1Comments

Co należy zrobić, aby zapłacić podatek od spadku?

Następujący opis przedstawia zasady obowiązujące przy poprawnym rozliczeniu podatku od spadku: – Postępowanie sądowe: Stwierdzenie otrzymania spadku Po śmierci osoby, która zostawiła spadek osoba ma 6 miesięcy na oddanie oświadczenia

Spadki 1Comments

Na czym polega wydziedziczenie?

Wydziedziczenie to pozbawienie członka rodziny praw do spadku. Procedura ta może zostać dopełniona tylko poprzez odpowiedni zapis testamentowy. Jakie są powody wydziedziczania i dlaczego niektórzy posuwają się do takiego działania?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply