Dla kogo pies towarzyszący?
Psy towarzyszące są ogromną pomocą i ułatwieniem w życiu codziennym dla osoby niepełnosprawnych. Chodzi przede wszystkim o osoby niewidome, niesłyszące lub cierpiące na poważne choroby. Jakie są podstawowe zadania psa towarzyszącego?
Szkolenie psa dla osoby niepełnosprawnej zależy od rodzaju przypadłości przyszłego właściciela oraz ogólnego usposobienia. Obecnie trenuje się psy na przewodników (dla osób niewidzących lub niedowidzących), dla niesłyszących i opiekunów (dla osób chorych na różne groźne przypadłości).
Psy towarzyszące podlegają selekcji i dokładnym szkoleniom. Wybiera się najlepsze, które są uległe, cierpliwe i bardzo otwarte. Dodatkowo, w zależności od przeznaczenia, muszą wykazywać orientację w terenie, szereg zachowań w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń.
Osoba niepełnosprawna, która posiada psa towarzyszącego, może wchodzić z nim wszędzie. Oznacza to, że załatwienie każdej sprawy (w urzędzie, sklepie, na basenie, stadionie, szkole, uczelni, sądzie) może odbywać się w towarzystwie psa. Jest to prawo każdego, kto posiada takiego czworonoga. Możliwość ta została wprowadzona po to, aby zniknęły bariery i ograniczenia.
Aby różne instytucje respektowały psa towarzyszącego musi on posiadać specjalną obrożę oraz uprząż, która informuje o rodzaju choroby oraz fakcie, że pies jest przeszkolony. Dodatkowo osoba niepełnosprawna powinna posiadać przy sobie wszystkie pozwolenia i zgody na wprowadzanie psa do różnych pomieszczeń.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy można uniknąć eksmisji?
Jeśli lokator nieustannie opóźnia terminowe uiszczanie opłat mieszkaniowych, wówczas można wnioskować o eksmisję. Jest to ostateczna forma odzyskiwania zadłużenia i bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Jak uchronić się przed eksmisją
Wszystko o rencie socjalnej
Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba, która wykazuje niezdolność do rozpoczęcia pracy. Wypłacaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o przelewaniu
Jak otrzymać rentę socjalną?
Zgodnie z funkcjonującymi w kraju przepisami prawo do renty socjalnej ma osoba, która udowadnia niezdolność do pojęcia pracy. Przyznawaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o udostępnieniu
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:02