Co z paczką, której nie zamawiałeś?

Czasami zdarzają się przypadki, że przesyłka błądzą i trafia nie pod ten adres, co trzeba. Dodatkowo trzeba za nią zapłacić mimo tego, że nie wiadomo, co jest w środku. Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy można odmówić bez ponoszenia konsekwencji finansowych?

Okazuje się, że w tym przypadku prawo stoi po stronie nieświadomego konsumenta. Oznacza to, że jeśli paczka nie była zamawiana (oraz żaden z domowników tego nie zrobił) można z całą stanowczością odmówić jej przyjęcia i nie obawiać się o obciążenie finansowe.

Dodatkowo należy pamiętać, że towar nie musi zostać przyjęty również dlatego, że w momencie przekazania paczki staje się własnością i cała odpowiedzialność za jej stan i jakość spada na odbiorcę.

Ostatnimi czasy wiele firm stosuje sprzedaż wysyłkową, ale bez informowania o tym klienta. Innymi słowy, kurier przychodzi z zaadresowaną paczką i próbuje przekonać odbiorcę, że może ktoś z domowników zamawiał produkt. Jest to jeden ze sposobów oszukiwania nieświadomych konsumentów. Zazwyczaj chodzi o nic nie warte monety lub karty pamiątkowe.

Warto pamiętać, że jeśli paczka rzeczywiście nie była zamawiana nie trzeba, a nawet nie można, jej odbierać dla własnego bezpieczeństwa.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Wszystko o rencie hipotecznej
Next Wszystko o ślubach konkordatowych

You might also like

Wszystko o umowie uaktywniającej

Od dwóch lat możliwe jest w Polsce zawarcie umowy uaktywniającej. Podpisywana jest między rodzicami a nianią, która deklaruję opiekę i wychowanie małoletniego dziecka na czas określony. Na jakich warunkach zawiązywana

Określenie wynagrodzenia lub czynszu w umowie

Określenie wynagrodzenia jest jedną z podstawowych kwestii przy zawarciu umowy najmu czy umowy o dzieło. Kodeks cywilny nie precyzuje ograniczeń co do treści takiego zapisu. Podstawowe przepis prawny odnoszące się

Kto powinien podpisać umowę agencyjną?

Według ustawy każda umowa agencyjna sugeruje wskazanie agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do wykonania. Inaczej mówiąc określa reguły pośrednictwa w transakcjach usługowych. W jakim celu podpisuje się umowę agencyjną?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply