Czym jest intercyza?
Zazwyczaj intercyza zawierana jest na potrzeby kobiety i mężczyzny, który planują w niedalekiej przyszłości przyjąć sakrament małżeństwa. Jej celem jest określenie i oddzielenie grubą kreską wkładu finansowego w małżeństwo obu stron. Cały kapitał mogą objąć wspólnotą majątkową lub rozdzielić posiadane dobra materialne według własnych upodobań.
Spisaniem całej intercyzy zajmuje się notariusz, który formułuje ją na kształt aktu notarialnego, a podpisują przyszli małżonkowie i autor dokumentu na potwierdzenie ważności zapisanych słów. Oryginał intercyzy pozostanie własnością notariusza, narzeczeństwo natomiast otrzyma jedynie odpisy.
Intercyza może zawierać dowolne wiadomości i ustalenia. Wszystko zależy od ustaleń i założeń klientów. Przez dokument ten można dokonać rozdzielenia, rozszerzenia i ograniczenia praw majątkowych wraz z określeniem osobistych wkładów materialnych w małżeństwo.
Aby można było sporządzić intercyzę należy udać się do notariusza z dowodami tożsamości (które posiadają zdjęcie). Będą potrzebne do identyfikacji danych i wiarygodności występujących o wypisanie aktu notarialnego.
Cena takiej usługi waha się w granicach 500-800 zł (z podatkiem VAT). Oczywiste jest, że odpisy są płatne oddzielnie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Reprezentacja spółki cywilnej
W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki cywilnej w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzania jej spraw. Taką zasadę reprezentacji spółki
Bezpłatne konsultacje z notariuszem
Nie jest tajemnicą, że korzystanie z usług notariusza nie jest tanie. Z roku na rok ceny są coraz wyższe i coraz mniej osób na to stać. Mimo problemów finansowych czasami
Jakich zasad etycznych musi przestrzegać notariusz?
Zawód notariusza jest zawodem zaufania publicznego. Za złamanie zasad kodeksu etyki notariusz może zostać pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej. Notariusz ma obowiązek postępować zgodnie z kodeksem moralnym oraz kodeksem etyki zawodowej.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!