Prawo dziecko do lekarza
Konstytucyjnym prawem każdego dziecka w Polsce jest nieograniczony dostęp do opieki medycznej. Dodatkowo na straży tych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka, który monitoruje wszystkie niepokojąc sytuacje i stara się karać winnych niedopatrzeń.
Oznacza to, że każda osoba przed ukończeniem 18. roku życia może korzystać z pomocy lekarskiej lub innej pomocy związanej z poprawną zdrowia lub życia. Oprócz tego wszelkie świadczenia powinny być wykonywanie nieodpłatnie i bez względu na stan materialny wykonywane z pełną starannością.
Według Konwencji o Prawach Dziecka każdy małoletni może bez ograniczeń i w razie zachodzącej potrzeby kierować się do lekarza, bez potrzeby uzyskiwania zgody od rodzica lub prawnego opiekuna.
Oprócz tego, każdy kto ogranicza dziecku dostęp do opieki medycznej lub szpitalnej podlega karze pozbawienia wolności. Jej wysokość zależy od konsekwencji związanych z uniemożliwieniem interwencji lekarza.
Dodatkowo Unia Europejska stawia ogromny nacisk na respektowanie praw dziecka oraz wyciąga surowe konsekwencje wobec państw, które nie traktują tych ustaleń poważnie i zaniedbują najmłodszych.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Zasady porozumienia wychowawczego
Porozumienie wychowawcze to ustalenie i sprawiedliwe przyznanie praw rodzicielskich do opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Zwykle decyzja zapada podczas sprawy rozwodowej, a kwalifikacji dokonuje sąd. Od czego zależy wyrok i
Kiedy może dojść do adopcji?
Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia
Prawa i obowiązki rodziny zastępczej
O rodzinie zastępczej można mówić wtedy, gdy małżeństwo podejmuje się opieki nad dziećmi, które utraciły rodziców lub rodzice ci odcięli wszelkie kontakty. Taka rodzina ma stanowić symulację prawdziwych więzi, jakie
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:06