Na czym polega wydziedziczenie?
Wydziedziczenie to pozbawienie członka rodziny praw do spadku. Procedura ta może zostać dopełniona tylko poprzez odpowiedni zapis testamentowy. Jakie są powody wydziedziczania i dlaczego niektórzy posuwają się do takiego działania?
Przede wszystkim wydziedziczane są osoby, które mają prawa do otrzymania majątku po zmarłej osobie. Chodzi przede wszystkim o dzieci, wnuki, prawnuki lub współmałżonka.
Powodów odsunięcia któregoś członka rodziny od dziedziczenia jest wiele. Głównie chodzi o sytuacje, które miały wpływ na dobre relacje między bliskimi. Na przykład dopuszczono się działania, które zagrażało życiu lub zdrowiu przekazującego majątek. Oprócz tego dzieci lub wnuki nieustannie ignorowały potrzeby spadkodawcy, nie opiekowały się oraz nie spełniały podstawowych potrzeb.
Informacja o wydziedziczeniu może zostać zapisana w jednym z punktów testamentu wraz z uzasadnieniem. Jest to jedyna możliwość prawna potwierdzająca wolę zmarłego spadkodawcy.
Jeśli testament został napisany przed momentem, kiedy wydziedziczony zrehabilitował się za swoje niedopuszczalne zachowanie, można dochodzić próby odzyskania należnego majątku. Zazwyczaj udaje się to uzyskać po konsultacji z notariuszem, który rozstrzyga wynik.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czy warto zarejestrować testament?
Możliwość umieszczenia informacji na temat swojego testamentu mamy od 11 października 2011 roku. Rejestr testamentów został stworzony przez samorząd notarialny. Notariusze tłumaczą pomysł utworzenia elektronicznej bazy danych potrzebą uniknięcia sytuacji,
W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?
Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na
ABC postępowania spadkowego
Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:06