Powody odwołania darowizny
Dowodem na przekazanie darowizny jest sporządzenie i podpisanie odpowiedniej umowy. Jednak niejednokrotnie dochodzi do jej zerwania i odwołania z różnych powodów. Kiedy można unieważnić umowę i dlaczego?
Podstawą zerwania umowy jest lekceważenie zasad w niej zawartych, do których przestrzegania zobowiązały się obie strony. Oznacza to, że przyczyną unieważnienia darowizny będzie działanie wbrew wcześniejszym ustaleniom.
Darowizna to przekazanie mienia bez konieczności uiszczania opłaty. Zwykle odbywa się wśród najbliższych. Przekazanie majątku zwykle uzależnione jest od opieki lub innych świadczeń wobec przekazującego mienie. Kiedy okaże się, że pomoc sprawowane jest źle lub w ogóle nie ma miejsca, wówczas można cofnąć ważność umowy i unieważnić wszystkie jej punkty.
Odwołanie darowizny odbywa się za pośrednictwem sądu, który to podejmuje decyzję o zasadności odebrania darowanego majątku. Wynik postępowania powinien być sporządzony na piśmie, jako potwierdzenie zerwania umowy darowizny wraz z wszystkimi konsekwencjami.
W przypadku, gdy przekazujący majątek uzna, że zachowanie obdarowanego uległo zmianie od czasu wniesienia sprawy do sądu można cofnąć całą decyzję i unieważnić postępowanie.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Opłaty za darowizny mieszkaniowe
Darowizna to przekazanie mienia bez uiszczania zapłaty. Umowa uprawniającą do pozyskania wskazanego dobra materialnego jest spisywana w postaci aktu notarialnego o potwierdza prawo własności. Aby spisać akt notarialny należy skontaktować
Kiedy nie może być mowy o darowiźnie?
Darowizna to innymi słowy odstąpienie od prawa do własności wobec konkretnego przedmiotu lub mienia bez uiszczania pieniędzy. Darowanie odbywanie się na podstawie umowy, której wyznacza się osobę, na którą przechodzi
Jak dochodzi do odwołania darowizny?
Zgodnie z prawem skutkiem umowy darowizny jest przekazanie świadczenia bez pobierania pieniędzy. Stronami całej sprawy są: darczyńca i obdarowany. Zwykle umowa określa metody przenoszenia prawa własności. Jeśli nie zostaną spełnione
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!