Zażalenie na ochroniarza

Zażalenie na ochroniarza

Ochroniarz w Polsce zatrudniany jest przede wszystkim do ochrony osób lub mienia. Znajduje pracę w miejscach wymagających dozoru lub stałej służby (np. sklep, parking, instytucje państwowe, prywatna ochrona). Aby jednak wykonywać ten zawód należy wyrobić licencję uprawniającą do pełnienia służby ochroniarskiej. Jakie są obowiązki ochroniarza? Kiedy przekracza swoje kompetencje?

Przede wszystkim ochroniarz powinien strzec powierzonego mienia lub terenu przed działaniem niezgodnym z prawem. W momencie wykrycia nieprawidłowości mogą skorzystać z kilku możliwości ujęcia sprawcy zdarzenia lub podejrzanego.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ochroniarze przekraczają swoje obowiązki i używają przemocy lub ośmieszania, oczerniania czy molestowania. Wiele spraw jest zatajanych, odbywa się w pomieszczeniach bez kamer. Sami pracownicy ochrony czują się bezkarnie. Zatem każdy konsument (który udaje się np. do sklepu) powinien wiedzieć, jakie prawa i obowiązki ma ochroniarz.

W momencie, kiedy istnieje podejrzenie kradzieży lub niszczenia towaru ochroniarz może wylegitymować podejrzanego, wyprosić ze sklepu lub zatrzymać i czekać na przybycie policji. W żadnym wypadku nie można zgadzać się na kontrolę osobistą, przekraczanie granicy cielesnej, ubliżanie, poniżanie i zachowanie poniżej kultury.

MSWiA przyjmuje skargi i zażalenia związane z bezprawnym działaniem służb ochroniarskich oraz wyciąganiem konsekwencji. Jeśli działanie ochroniarza okaże się bezpodstawne może utracić swoją licencję oraz pracę.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Podstawowe obowiązki notariusza
Next Co zrobić z wadliwym towarem?

You might also like

Prawa konsumenta 2 komentarze

Jak Polki oszczędzają?

Według opublikowanych badań połowa kobiet mieszkających w Polsce nie posiada oszczędności. Jedynie 20% z ankietowanym ma kwotę około 5 tysięcy odłożoną na czarną godzinę. Nie dziwi więc fakt, iż w

Prawa konsumenta 1Comments

Co zrobić z wadliwym towarem?

Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to

Prawa konsumenta 0 Comments

Czym jest prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu to innymi słowy prawo dające możliwość na kupno dowolnej rzeczy w pierwszej kolejności. Dowodem na posiadanie takiego przywileju jest akt notarialny. Kto jeszcze ma prawo do pierwokupu i

1 Comment

  1. peter
    19 grudnia, 15:13 Reply
    Sam chciałbym zgłosić takie zażalenie, a to dlatego, że kiedyś byłem świadkiem dość nieprzyjemnej sytuacji, co mnie zdenerwowało.

Leave a Reply