Nowe świadczenia dla osób bez pracy
Z początkiem roku weszły w życie nowe metody przyznawania świadczeń dla osób, które mają problemy ze znalezieniem pracy. Reformy zostały wprowadzone przede wszystkim dlatego, że zmienimy się zasady przyznawania świadczeń emerytalnych. Jakie zasiłki przysługują bezrobotnym po nowelizacji?
Za osobę bez pracy uważa się każdego, kto ukończył 18. rok życia, ale nie przekracza 60 lat (w przypadku kobiet) oraz 65 lat (w przypadku mężczyzn).
Pierwszym krokiem, jaki powinna zrobić osoba bezrobotna, jest skierowanie się do Urzędu Pracy oraz rejestracja w bazie osób bez pracy. Czynności tej należy dokonać w ciągu tygodnia od utraty poprzedniej pracy lub w chwili, kiedy zabraknie środków finansowych do utrzymania. PUP jest bardzo pomocny osobom biernym zawodowo przede wszystkim dlatego, że organizuje różne spotkania z doradcami pracy, szkolenia lub kursy doskonalące. Oprócz tego cyklicznie proponuje oferty pracy z najbliższej okolicy zgodne z wykształceniem o deklarowanymi predyspozycjami.
W sytuacji, gdy bezrobotny nie podejmie stanowiska proponowanego przez Urząd Pracy nie ma on prawa do pozyskiwania zasiłku. Odmowa może budzić wątpliwości i podważać problemy finansowe zarejestrowanego.
Wysokość świadczenia zależy od stażu pracy. W przypadku osób, które mają do 5 lat pracy przypada 4/5 kwoty zasiłku. Osoby w przedziale 5-20 lat pracy mogą odbierać cały zasiłek. Natomiast ci, którzy przepracowali ponad 20 lat mogą odbierać 120% świadczenia. Kwota podstawowa zasiłku (czyli 100%) wynosi 794,2 zł w pierwszym kwartale, później jedynie 623,6 zł.
Zasiłek przepada z chwilą podjęcia nowej pracy. Urząd pracy należy poinformować w ciągu tygodnia od zawarcia umowy.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Efektywne uzyskiwanie świadczeń rodzinnych
Przyznawanie wszelkich świadczeń rodzinnych następuje po uprzednim złożeniu wniosku przez zainteresowanego. Przez określenie świadczenia rodzinne rozumiemy: zasiłek, wszelkie dodatki do zasiłku, świadczenia opiekuńcze (zasiłek pielęgnacyjny oraz świadczenie pielęgnacyjne) oraz jednorazową
Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych
Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe pytania, co często spotyka się ze zdziwieniem kandydata. – Zanim odpowiemy z jaką księżniczką Disney’a się utożsamiamy, warto dobrze się zastanowić – mówi Marlena
Wszystko o zasiłku celowym
Na terenie Polski system pomocy społecznej jest świetnie rozwinięto. Rząd oferuje całe mnóstwo zasiłków oraz wsparcie materialne dla potrzebujących. Wśród wielu dostępnych znajduje się także zasiłek celowy. Kto ma prawo
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!