Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Kiedy można odwołać lub przerwać urlop pracownika?

Na podstawie art. 152 Kodeksu Pracy każdy pracownik pracujący na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Ściślej mówiąc ma prawo do płatnego i corocznego wypoczynku. Mimo to, pracodawca może zadecydować o szybszym zakończeniu urlopu lub zupełnie do niego nie dopuścić. Aby jednak całkowicie pozbawić pracownika wypoczynku musi mieć ku temu konkretne argumenty.

W chwili, gdy obecność pracownika w miejscu pracy jest uzasadniona i usprawiedliwiona kryzysową sytuacją, pracodawca może odwołać wypoczynek. Równocześnie jest zobowiązany do pokrycia wszystkich kosztów związanych z wycofaniem planów urlopowych. Aby zmobilizować pracownika do pracy może to zrobić w ramach polecenia służbowego. Trzeba pamiętać, że każdy pracownik powinien uzyskać możliwość, aby bez przeszkód do tej pracy dotrzeć w ustalonym czasie.

Mało osób wie, że nie tylko pracodawca może zawiesić urlop wypoczynkowy. Sam pracownik może tego dokonać w konkretnych sytuacjach. I są to następujące przypadki: choroba, ćwiczenia wojskowe do 3 miesięcy lub urlop macierzyński. Jeśli dojdzie do zdarzenia, które nie zostało wymienione wcześniej przesunięcie wypoczynku i wykorzystanie go w późniejszym terminie nie będzie możliwe.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Jaki urlop przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na część etatu?
Next Nagroda jubileuszowa – zasady wypłaty

You might also like

Jak wygląda praca lidera?

Najczęściej poważne firmy zatrudniają wielu podwładnych, którzy pracują we wskazanych działach i wykonują zróżnicowane zadania. Każda odrębna jednostka składa się z kilku podwładnych i przełożonego, który monitoruje i rozdziela obowiązki.

Co nas naprawdę motywuje? Cztery zaskakujące fakty

„Jak osiągnąć sukces?” to pytanie, które powtarzamy sobie coraz częściej. Jednocześnie zastanawiamy się skąd czerpać motywację i siłę napędową do pracy. Odpowiedź nie jest oczywista. Wciąż istnieje bowiem kilka faktów

Co odpowiedzieć na pytanie o powód zmiany pracy?

Rozmowy kwalifikacyjne, a następnie wdrożenie nowego pracownika w obowiązki, wymaga od pracodawcy dużego nakładu czasu, energii oraz środków finansowych. Dlatego też przekonywującym wydaje się fakt, że pracodawca chcąc nie ponosić

1 Comment

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply