Upadłość konsumenta – co musisz wiedzieć na ten temat?

Upadłość konsumenta – co musisz wiedzieć na ten temat?

Upadłość konsumenta jest to pojęcie, o którym wiele osób nie słyszało. Procedura upadłości opiera się na możliwości oddłużenia osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Często taki proces kończy się realnym do wykonania planem spłaty i czesiowym umorzeniem zobowiązań. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej i przeczytać poniższy artykuł. 

Jak wygląda plan spłaty upadłości konsumenckiej?

Plan spłaty w przypadku upadłości konsumenckiej jest harmonogramem, który dotyczy spłaty swoich wierzycieli. Taki plan spłaty z jednej strony ma zaspokoić zobowiązania wierzycieli, natomiast z drugiej umożliwić upadłemu pozbycie się długów. Plan spłaty zostaje ustalony podczas ostatniej rozprawy o upadłość konsumencką. Powinien on zawierać kilka punktów, takich jak spis wierzytelności, jakie zostały ustalone w trakcie postępowania upadłościowego, terminy spłaty oraz wysokość rat. Trzeba liczyć się z tym, że czas planu spłaty wierzycieli nie może być dłuższy niż 36 miesięcy, jednak sąd może wydłużyć ten czas do 7 lat. Wtedy w trakcie postępowania upadłościowego sąd musi uznać, że upadły sam przyczynił się do swojej niewypłacalności.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej – jak wygląda ostatnia rozprawa?

Upadłość konsumenta ustalana jest podczas kilku rozpraw w sądzie. Czasami zdarza się, że dłużnik nawet po likwidacji majątku nie jest w stanie spłacić wierzycieli. Dlatego tak ważne jest ustalenie planu spłaty wierzycieli. Z takim wnioskiem może również wystąpić syndyk. To właśnie ta osoba przygotowuje projekt planu spłaty, a następnie przedstawia go sądowi. Syndyk jest zobowiązany do przedstawienia planu dłużnikowi i wierzycielom. Osoby te mają 14 dni na wniesienie ewentualnych poprawek oraz określenie stanowiska. Wniosek o upadłość konsumencką to ważny dokument, z którym trzeba się zapoznać.

Ustalenia sądu podczas rozprawy sądowej

Podczas rozprawy o ustalenia planu spłaty wierzycieli sąd musi przeanalizować, jakie są roszczenia wierzycieli, a także wysłuchać, jakie stanowisko reprezentuje upadły i syndyk. Sąd musi ustalić, czy do niewypłacalności przyczynił się sam upadły, czy są inne okoliczności. Postępowanie upadłościowe zakończy się w momencie, gdy są wyda odpowiednią decyzję.

Z reguły sąd przychyla się do wniosku o ogłoszenie upadłości i do spłaty zaproponowanej przez syndyka. Następnie wydaje postanowienie dotyczące planu spłaty zobowiązania, natomiast upadły otrzymuje szansę na całkowite oddłużenie. Jednak możliwe są też inne rozwiązania:

  • możliwe jest umorzenie zobowiązania upadłego konsumenta bez planu spłaty. Takie rozwiązanie jest możliwe, jeżeli sytuacja upadłego nie pozwala na spłatę. Upadły może nie być zdolny do podjęcia pracy,
  • możliwe jest umorzenie zobowiązania warunkowo. Do warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego dochodzi w momencie, gdy upadły nie może spłacić zadłużenia przez pewien okres czasu, na przykład ze względu na chorobę.
  • możliwe jest też odmówienie spłaty wierzycielowi. Może się tak stać, jeśli w rażący sposób przyczynił się do bankructwa. Dodatkowo sąd może odmówić spłaty, jeśli upadły otrzymał już oddłużenie, a nie minęło więcej niż 10 lat.

Upadły może również nie zgodzić się z postanowieniami i w terminie 7 dni od otrzymania pisma odwołać się od tej decyzji oraz złożyć zażalenie do sądu okręgowego.

Upadłość konsumencka – w jaki sposób pomaga kancelaria?

Upadłość konsumencka z wyspecjalizowaną kancelarią polega na wsparciu procesu upadłości przez profesjonalistów. Całe postępowanie związane z ogłoszeniem upadłości może być bardzo stresujące dla samych zainteresowanych, więc warto skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Dzięki tej pomocy można uzyskać korzystne warunki do oddłużenia i uzyskać upadłość konsumencką znaczenie szybciej.

Previous Prawo karne - klucz do sprawiedliwości
Next Tajniki upadłości konsumenckiej: Skutki i wskazówki

You might also like

Prawa konsumenta 11 komentarzy

Skuteczne odzyskiwanie należności

Według danych statystycznych wzrasta średnie zadłużenie przeciętnego Polaka, a jednocześnie rośnie również liczba osób, które swoich zobowiązań nie spłacają regularnie. I nie chodzi tu jedynie o zobowiązania finansowe względem banków.

Konsument 0 Comments

Polacy podchodzą konserwatywnie do budowy domów

60 proc. domów budowanych jest na terenach wiejskich, kolejne 15 proc. – w miastach średniej wielkości. Najwięcej nowych inwestycji w ubiegłym roku przybyło w województwach mazowieckim, śląskim i dolnośląskim. Najczęściej wybierany jest metraż w przedziale

Konsument 0 Comments

Polacy pracują trzy miesiące w roku na opłacenie rachunków

Regulowanie bieżących rachunków pochłania średnio około 25 proc. dochodów gospodarstwa domowego. Oznacza to, że przeciętna polska rodzina przez pierwsze trzy miesiące roku pracuje tylko na opłacenie rocznych należności. Od 31 marca

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply