Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające. Wiedzą, jak jak ważne są takie szkolenia oraz jak bardzo mogą wpłynąć na wydajność pracy.

W większości przypadków to pracodawca pokrywa koszty wysłania pracownika na szkolenia oraz nadprogramowe koszty (koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkoleniowych).

Zazwyczaj przedsiębiorcy zabezpieczają się i zawierają deklaracje lub umowy lojalnościowe. Są to deklaracje, w których pracodawca oferuje, że opłaci wszystkie koszty dokształcania, a podwładny obiecuje, że użyje pozyskaną naukę do rozrostu firmy i usprawnienia mechanizmów w niej działających. Poza tym zaręcza, że nie przekaże wypowiedzenia w konkretnym terminie od odbycia szkolenia. Podsumowując, taka umowa zawiera: deklarację pracodawcy, deklarację pracownika, czas obowiązywania umowy (maksymalny czas obowiązywania umowy lojalnościowej nie może przekraczać trzech lat).

Osoby przyjmujący deklarację muszą zdawać sobie sprawę, że w przypadku niedopełnienia z założeń w niej umieszczonych zostaną obciążeni karą (zwykle równowartość kosztów szkolenia).

Kiedy można mówić o niewywiązaniu się z ustaleń umowy? Oto one: przede wszystkim, wtedy, gdy zatrudniony odda na ręce zatrudniającego wypowiedzenie wcześniej niż ustalono w umowie lojalnościowej. Także, gdy zatrudniony zaprzestanie uczęszczania na kurs lub w ogóle go nie podejmie bez rzeczowego usprawiedliwienia swojej decyzji. I ostatecznie, gdy przedsiębiorca nie będzie przestrzegał terminu ważności umowy lojalnościowej i wcześniej dymisjonuje pracownika.

W sytuacji, gdy pracownik nie dopełni obowiązków zawartych w deklaracji lojalnościowej, wówczas zmuszony będzie do całkowitego zwrotu kosztów poświęconych na szkolenie.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czy śnieżyca usprawiedliwia nieobecność w pracy pracownika?
Next Jak obniżyć koszty zatrudnienia pracowników w czasie kryzysu?

You might also like

Kiedy pracodawca nie odmówi wolnego?

Każdy pracownik pracujący w oparciu umowy o pracę ma święte prawo do wyboru dni wolnych od pracy. Wystarczy tylko, że podwładny spełnia wszystkie wymogi niezbędne do starania się o wspomniane

Jak wygląda trening relokacyjny?

Od dawna wiadomo, że wyszkoleni i wykształceni podwładni zapewniają firmie wiele korzyści. Trzeba zatem stawiać na nadprogramowe umiejętności i wysyłać zatrudnionych na przydatne i ciekawe szkolenia. Jedną z opcji będzie

Czy warto zakładać stronę internetową dla firmy?

Internet w ciągu kilku ostatnich lat stał się ogromną potęgą. Jest źródłem różnych wiadomości, ułatwia komunikację ze znajomymi lub wspólnikami, pozwala poszerzać wiedzę i odkrywać ciekawe fakty. Czy odpowiednio wykonana

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply