BHP w pracy magazyniera

Praca z ciężkimi urządzeniami, często w zmiennych warunkach temperaturowych i hałasie – to m.in. sprawia, że zawód magazyniera do łatwych i przyjemnych nie należy. W trakcie wykonywania swoich obowiązków trzeba zachować czujność oraz szczególną ostrożność, a także wykazać się znajomością obsługi maszyn i urządzeń. Jak w każdym zawodzie, ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wdrażanie tzw. dobrych praktyk. Jakie są największe zagrożenia w pracy magazyniera? W jaki sposób zorganizować bezpieczny magazyn?

Na czym polega praca magazyniera

Magazynierem nazywamy osobę, która zajmuje się działalnością składu handlowego lub przemysłowego. Do jej głównych obowiązków należy przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie materiałów oraz surowców, których rodzaj zależy od specyfiki branży. Magazynier dokonuje kontroli jakości towaru, zgodnie z przyjętymi procedurami oraz rozmieszcza go w pomieszczeniu do tego celu przeznaczonym. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia i maszyny znajdujące się na zewnątrz i wewnątrz budynku. Jego obowiązkiem jest także dbałość o powierzone mu mienie podejmując działania chroniące je przed zepsuciem, zniszczeniem czy innego typu uszkodzeniem.

W Międzynarodowej karcie charakterystyki zagrożeń zawodowych zdefiniowanych zostało 50 różnych czynności fizycznych, z którymi do czynienia ma w trakcie wykonywania swoich obowiązków magazynier oraz około 20 różnych sprzętów, który wykorzystuje on w swojej pracy (począwszy od komputerów i wag po taśmociągi oraz wózki widłowe). W związku z tym pracą w magazynie powinna się zajmować wyłącznie osoba odpowiednio przeszkolona w tym zakresie, charakteryzująca się dobrym stanem zdrowia, zwłaszcza że o wypadek nie trudno.

Czynniki niebezpieczne w pracy magazyniera

Praca na magazynie wiąże się z określonym ryzykiem zawodowym. Najważniejsze czynniki wpływające na pracę magazyniera można podzielić na:

  • powodujące wypadki (zderzenia, potknięcia, urazy wynikające z obsługi maszyn i urządzeń, uszkodzenia spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, urazy powstałe wskutek poparzenia itp.)

  • czynniki fizyczne (uszkodzenia słuchu powstałe w trakcie pracy w nadmiernym hałasie, odmrożenia lub przegrzania w wyniku różnicy między temperaturą w pomieszczeniu a tą panującą na zewnątrz)

  • czynniki chemiczne (zatrucia wskutek pracy ze szkodliwymi materiałami wziewnymi, choroby układu oddechowego, przykładowo pylica)

  • czynniki biologiczne (ryzyko ukąszenia lub ugryzienia zwierząt czy robactwa, a w efekcie możliwość wystąpienia chorób zakaźnych)

  • czynniki ergonomiczne (przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego wynikające z nadmiernego wysiłku fizycznego)

  • czynniki psychospołeczne i związane z tzw. organizacją pracy (stres, przeciążenia psychiczne związane np. z odpowiedzialnością finansową).

jakie-zagrozenia-wynikaja-z-wykonywania-zawodu-magazynierapng

Bezpieczny magazyn, czyli jaki?

W każdym miejscu pracy za stworzenie bezpiecznych warunków do wykonywania obowiązków odpowiada pracodawca. Pierwszym krokiem w celu zapewnienia swoim podwładnym bezpieczeństwa powinna być ocena ryzyka zawodowego, a następnie zastosowanie odpowiednich środków, by to ryzyko wyeliminować lub jeśli jest to niemożliwe – przynajmniej zminimalizować. Prawidłowa ocena ryzyka zawodowego jest bardzo istotna, ponieważ dokonana w niewłaściwy sposób zwiększa ryzyko wypadków, a także przyczynia się do powstania i rozwoju chorób zawodowych.

Pracodawca chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim podwładnym powinien:

Magazynier powinien:

  • utrzymywać porządek na swoim stanowisku pracy;

  • przechowywać powierzony materiał i surowce zgodnie z oznaczeniami, by nie uległy zniszczeniu, uszkodzeniu, ani nie stwarzały innych, dodatkowych zagrożeń;

  • nie dopuszczać do przekraczania maksymalnego, wykazanego w normie obciążenia urządzeń magazynowych, podłóg czy stropów magazynowych;

  • po zakończeniu pracy uporządkować swoje stanowisko pracy;

  • wyłączyć spod napięcia urządzenia doraźnie wykorzystywane i odstawić je na miejsce upewniając się, że nie stworzą zagrożenia pożarowego;

Bezpieczeństwo pracy wspólnym celem pracodawcy i zatrudnionego

Bezpieczny magazyn to takie miejsce, w którym przestrzegane są zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz wszelkie ustalone przez przełożonego procedury. Do obowiązków pracodawcy należy planowanie i wdrażanie konkretnych rozwiązań organizacyjnych oraz technicznych lub technologicznych, a do magazyniera przestrzeganie wprowadzonych norm i zasad. Aby zapewnić jak największą skuteczność podejmowanych działań zapobiegawczych, warto pamiętać o tym, by ich charakter oraz zakres uzależnić od czynników charakterystycznych dla danego obiektu, takich jak jego wielkość, specyfika przechowywanych materiałów czy kompetencje pracowników.

Previous W 2020 roku nakłady na badania i rozwój mają sięgnąć 1,7 proc. PKB
Next Umowa o pracę musi zostać podpisana przed rozpoczęciem jej świadczenia

You might also like

Wzory umów o pracę 1Comments

Studencie. Uważaj na ukryte koszty. Czytaj umowy

Wybierając się na studia należy dokładnie przeczytać umowę z uczelnią, a zwłaszcza jej punkt dotyczący płatności. Często zdarza się bowiem, że są tam ukryte koszta, o których nie mamy pojęcia

Dlaczego przedsiębiorcy zakładają spółki z o.o.?

Zgodnie z przepisami celem założenia spółki jest zorganizowanie działalności gospodarczej o dowolnym charakterze. Zwykle funkcjonuje w ramach umowy między członkami lub ustalonego wspólnie statutu. To właściciele decydują o sposobie pielęgnowania

Praca 0 Comments

Wszystko o nadgodzinach

Godziny nadliczbowe (nadgodziny) to okres pracy, który przekracza ustalony w umowie wymiar. Wielu pracodawców zmusza swoich podwładnych do zostawania w pracy po godzinach. Ile maksymalnie w ciągu roku godzin nadliczbowych

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply