Komu należy się skrócona norma czasu pracy?

Komu należy się skrócona norma czasu pracy?

Na rynku pracy jest wielu młodych, sprawnych i chętnych do pracy kandydatów. Nie można jednak pomijać osób niepełnosprawnych, które także chcą prowadzić czynne życie zawodowe. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia kogoś takiego musi wiedzieć, jakie spadają na niego zobowiązania i powinności.

Kodeks pracy proponuje osobom niepełnosprawnym możliwość skrócenia ustawowych godzin pracy, tj. 8 godzin dziennie i czterdzieści tygodniowo. Na pewno nie pozwala na ich wydłużanie i pracę w nocy. Aby przyszłego podwładnego uznać i zakwalifikować jako osobę niepełnosprawną musi posiadać stosowne dokumenty orzekające o stwierdzonej niepełnosprawności w stopniu lekkim (III grupa inwalidzka), umiarkowanym (II grupa) i znacznym (I grupa).

Wychodzi na to, że z niepełnego wymiaru godzin pracy powinni korzystać inwalidzi I i II grupy. Wystarczy skierować się do lekarza prowadzącego, który wypisze stosowne dokumenty i udostępni jako potwierdzenie wszelakie wyniki badań. Koszt wypisania i przeprowadzenia badań ponosi pracodawca.

Ulgi powiązane z czasem pracy nie obowiązują osób, u których lekarz nie potwierdził przeciwwskazań do pracy w pełnym wymiarze. Kiedy jednak przyzwoli na krótszy czas pracy, wówczas musi zostać to zapisane na wyznaczonym druku wraz z ustaleniem daty ważności zalecenia.

Przywilej skróconego czasu pracy jest uregulowany prawnie i głosi, że czas pracy może być skracany o godzinę w ciągu dnia i redukowany do 35 godzin tygodniowo. Taki sposób pracy zostaje wprowadzony w momencie, gdy przełożony otrzyma stosowny dokument od lekarza.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy pracownikowi należy się odprawa?
Next Czy każdy Polak doczeka się swojej emerytury?

You might also like

Czym jest odpoczynek dobowy?

Podstawowym prawem każdego zatrudnionego w Polsce jest prawo do wypoczynku po godzinach. Przepisy regulują dokładny przedział oraz limity, których nie można przekraczać. Ile zatem może odpoczywać przeciętny pracownik? Otóż według

Umyślne szkody pracownicze

Szkody powstałe podczas pracy z winy przełożonego, podlegają zwrotowi ze strony ponoszącego winę. Gdy pracownik odstąpił obowiązki z premedytacją, powinien zadośćuczynić powstałe straty w całości. W sytuacji rzeczywistej straty właściciela

Na czym polega trening relokacyjny?

Od dawna wiadomo, że wyszkoleni i wykształceni pracownicy dają firmie wiele dobrego. Warto zatem inwestować w dodatkowe umiejętności i wysyłać zatrudnionych na kreatywne i ciekawe szkolenia. Jedną z możliwości jest

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply