Komu należy się skrócona norma czasu pracy?

Komu należy się skrócona norma czasu pracy?

Na rynku pracy jest wielu młodych, sprawnych i chętnych do pracy kandydatów. Nie można jednak pomijać osób niepełnosprawnych, które także chcą prowadzić czynne życie zawodowe. Każdy przedsiębiorca, który zatrudnia kogoś takiego musi wiedzieć, jakie spadają na niego zobowiązania i powinności.

Kodeks pracy proponuje osobom niepełnosprawnym możliwość skrócenia ustawowych godzin pracy, tj. 8 godzin dziennie i czterdzieści tygodniowo. Na pewno nie pozwala na ich wydłużanie i pracę w nocy. Aby przyszłego podwładnego uznać i zakwalifikować jako osobę niepełnosprawną musi posiadać stosowne dokumenty orzekające o stwierdzonej niepełnosprawności w stopniu lekkim (III grupa inwalidzka), umiarkowanym (II grupa) i znacznym (I grupa).

Wychodzi na to, że z niepełnego wymiaru godzin pracy powinni korzystać inwalidzi I i II grupy. Wystarczy skierować się do lekarza prowadzącego, który wypisze stosowne dokumenty i udostępni jako potwierdzenie wszelakie wyniki badań. Koszt wypisania i przeprowadzenia badań ponosi pracodawca.

Ulgi powiązane z czasem pracy nie obowiązują osób, u których lekarz nie potwierdził przeciwwskazań do pracy w pełnym wymiarze. Kiedy jednak przyzwoli na krótszy czas pracy, wówczas musi zostać to zapisane na wyznaczonym druku wraz z ustaleniem daty ważności zalecenia.

Przywilej skróconego czasu pracy jest uregulowany prawnie i głosi, że czas pracy może być skracany o godzinę w ciągu dnia i redukowany do 35 godzin tygodniowo. Taki sposób pracy zostaje wprowadzony w momencie, gdy przełożony otrzyma stosowny dokument od lekarza.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Kiedy pracownikowi należy się odprawa?
Next Czy każdy Polak doczeka się swojej emerytury?

You might also like

Kto nie ma prawa do nadgodzin?

Praca w godzinach nadliczbowych powinna być wykonywana, kiedy skłania do tego podbramkowa sytuacja firmy, np. zakończenie miesiąca, podsumowanie roku, oddanie istotnego zlecenia. Należy jednak wiedzieć, że pracodawca (jeśli nie posiada

Jakie konsekwencje niesie za sobą porzucenie pracy?

W zgodzie z przepisami zatrudniony na podstawie umowy o pracę, który nie ma ochoty kontynuować współpracy, musi wnieść wypowiedzenie i przeczekać umowny czas. Zdarzają się jednak przypadki, w których pracownik

Co powinno znajdować się w służbowej notatce?

Zamysłem każdego kierownika lub przełożonego jest zatrudnianie odpowiedzialnej i sumiennej kadry. Niestety nie zawsze współpraca toczy się pomyślnie, a zadania realizowane są na najwyższym poziomie. Czy notatka służbowa jest w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply