Rozliczenie podatku – odpowiadamy na pytania

Rozliczenia podatkowe rokrocznie spędzają nam sen z powiek, a jedynie do 2 maja mamy czas, by wypełnić niezbędne deklaracje podatkowe. Dla większości podatników najczęściej wypełniany formularz stanowi PIT-37. Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące tej deklaracji.

Kto musi złożyć formularz PIT-37?

Formularz ten obowiązuje w przypadku osób, które osiągnęły dochód z wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy o dzieło bądź umowy zlecenie. Formularz PIT-37 wypełnią także te osoby, które nie przekroczyły ze względu na swoje dochody kwoty wolnej od podatku przypadającej na dany rok podatkowy. Podatnicy tacy nie zapłacą podatku od osiągniętego dochodu, ale i tak otrzymają PIT-11 i na jego podstawie uzupełnią formularz PIT-11. Nie inaczej będzie w przypadku osób, które uzyskały wynagrodzenie z kilku miejsc pracy. Na nich ciąży obowiązek zsumowania wszystkich kwot zawartych na otrzymanych formularzach PIT-11, a następnie umieszczenia zsumowanej kwoty w odpowiednim miejscu na formularzu PIT-37.

Jakie ulgi obowiązują w ustawie?

Podatnicy mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg. Jeśli z jakichkolwiek skorzystali, muszą do formularza PIT-37 dołączyć załącznik PIT/O. Pośród dostępnych ulg znaleźć można:

  • ulga na dzieci przysługująca rodzicom wychowującym niepełnoletnie dzieci bądź też dzieci pełnoletnie, ale uczące się (do 25 roku życia), jak i dzieci, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny bądź renta socjalna (bez ograniczenia wiekowego),

  • ulga na internet – prawo do odliczenia mają osoby korzystające z internetu w miejscu zamieszkania, ale i w przypadku, gdy z internetu korzystają na przykład w telefonie komórkowym. Oczywiście na wypadek kontroli niezbędne jest posiadanie faktur z informacją o zapłaconej kwocie, jak i posiadanie dowodów wpłaty, jeśli dane faktury nie mają adnotacji „zapłacone”. Z ulgi można korzystać tylko dwa lata z rzędu.

  • ulga abolicyjna – przeznaczona dla osób zarabiających za granicą (w niektórych krajach)

  • ulga za darowizny – możliwość odliczenia od dochodu kwot przekazanych na przykład na jedną z fundacji

  • ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Kiedy urząd skarbowy zwróci podatek?

Niemała liczba osób co roku stara się, jak najszybciej złożyć wymagane deklaracje podatkowe, ponieważ liczą na możliwie szybki zwrot. Według danych statystycznie otrzymamy około 1000 zł zwrotu z podatku, co stanowi niemałą kwotę. W przypadku, gdy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego nie podlega zaliczeniu na bieżące bądź zaległe zobowiązania podatkowe, jak i podatnik nie złożył wniosku, iż ów zwrot ma być przeznaczony na poczet przyszłego podatku, zwrot otrzymywany jest w ciągu trzech miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli deklaracja była korygowana, jest to czas trzech miesięcy licząc od dnia skorygowania deklaracji. Z kolei dla deklaracji korygowanych z urzędu, jest to okres trzech miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu.

Nie zapomnij o 1% podatku na OPP

Deklaracje podatkowe umożliwiają również przekazanie 1% podatku na dowolną organizację, która posiada status „organizacji pożytku publicznego”. Jedną z takich organizacji jest Fundacja Onkologiczna Alivia. Została ona uruchomiona w 2010 roku, aby wspierać osoby chore na raka. Założyciele fundacji, Bartek i Agata Polińscy sami zetknęli się z chorobą nowotworową, dzięki czemu dobrze znają sytuację chorych i wiedzą, jakie działania należy podejmować, aby im skutecznie pomóc.

Jednym z działań Alivii jest Program Skarbonka, który pomaga osobom chorym na nowotwory zebrać środki finansowe na nowoczesne, bardziej skuteczne leczenie. W ramach Programu fundacja przekazała Podopiecznym już ponad 2,3 mln zł. Dla wielu osób innowacyjne, nierefundowane przez NFZ leki to jedyna szansa na wyleczenie, dlatego Twój 1% podatku jest bardzo ważny!

Aby przekazać 1% Fundacji Alivia wystarczy wpisać na formularzu PIT numer KRS 0000358654.

Previous Konieczne inwestycje w bezpieczeństwo drogowe
Next Od dziś konsumenci będą lepiej chronieni przed pułapką spirali zadłużenia

You might also like

Zarobki 0 Comments

Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?

Każdy podwładny, wedle obowiązującego w Polsce prawa, powinien dostawać wynagrodzenie zgodne z czasem pracy i ilością powierzonych obowiązków. Jego wysokość oraz sposób płatności powinno zostać ustalone w momencie podpisywania umowy.

Wiadomości 2 komentarze

Hybryda – oszczędność i komfort użytkowania Twojego samochodu

Od dłuższego czasu kierowcy czterech kółek w naszym kraju, zastanawiają się w jaki sposób można obniżyć koszty eksploatacji swojego samochodu. Jak wiadomo ceny paliw na przestrzeni ostatnich lat, mają tendencję

Wiadomości 3 komentarze

Skorzystałeś z usługi mechanika, prawnika lub fryzjera? Pamiętaj o paragonie!

Od 1 stycznia 2015 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy fiskalne, które zobligowały kolejne grupy podatników do stosowania kas rejestrujących bez względu na wysokość osiąganych dochodów. Paragony za świadczenie usług na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply