Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Podwładny może oczekiwać na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy spełnia on swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne?
Każda absencja w miejscowości zamieszkania, związana z wykonywanie powinności służbowych, powinna być premiowana. Stawka za pojedynczy dzień wyjazdu w kraju wynosi 95% kwoty podstawowej. Przysługuje przede wszystkim wojskowym, agentom bezpieczeństwa oraz urzędnikom państwowym. Oprócz tych trzech grup zawodowych na dodatkowe wynagrodzenie wyrazić zgodę może każdy inny przełożony i nieobecność nagradzać według firmowych procedur pod warunkiem, że widział i czytał je sam pracownik. Trzeba pamiętać, że gratyfikacja nie może przewyższać dziennej kwoty wynagrodzenia, bowiem każde przekroczenie wiąże się z koniecznością odprowadzenia wyższego podatku.
Premia ta jest uznawana zawsze po powrocie z delegacji. Nie dotyczy zatrudnionych, którzy przebywają na naradzie, kursie, zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, wychowawczym czy bezpłatnym. Dodatkowo nie dotyczy rozłąki, której przyczyny nie są znane lub których powodem jest choroba (np. pobyt w szpitalu w innym mieście, kraju).
Podatku w związku z delegacją nie muszą odprowadzać ci przedsiębiorcy, którzy zlecili pracę tylko na krótki okres czasu, np. klient znajduje się na drugim końcu Polski, a konieczne jest zawarcie umowy. Istnieje również możliwość, że pracownik codziennie dojeżdża do innego miasta. Wtedy przedsiębiorca musi ten fakt wziąć pod uwagę przy wypisywaniu zeznania podatkowego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Wysokie pensje i odprawy – dlaczego tak nas bulwersują?
Niedawne odejście Marii Wasiak z Zarządu PKP S.A. wzbudziło wiele kontrowersji, ze względu na wysoką odprawę w kwocie 510 tysięcy złotych. Pieniądze są tematem, obok seksu i kwestii obyczajowych, wzbudzającym
Porozmawiajmy o podwyżce
Ilu z nas chciałoby, szczególnie obecnie, usłyszeć od swojego pracodawcy informację o przyznanej podwyżce? Jak wynika z Raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” – aż 75% pracowników oczekuje, że to szef
Jak obliczyć trzynastkę dla pracownika?
Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej liczenia jest dość charakterystyczny i łączy się z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!