Prawo autorskie w prawie pracy
Istnieją pewne ograniczenia w prawach twórców do swoich dzieł. Jedno z nich ma miejsce wtedy, gdy twórca jest pracownikiem. Czy pracodawca ma prawo do utworów wykonywanych przez pracownika? Jeżeli tak to kiedy?
Prawo pracy w prawie autorskim
Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, „Jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej, pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron.” i ust. 3 „Jeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono.”.
Utwór pracowniczy to utwór, który powstał w ramach świadczenia przez pracownika nałożonych na niego obowiązków.. Pracownik nie musi być zobowiązany do działalności twórczej, co nie oznacza, że przy wykonywaniu przez niego obowiązków utwór powstać nie może..
Nie będzie jednakże utworem pracowniczym taki utwór, który powstał przy okazji pełnienia obowiązków przez pracownika, nawet gdy powstał on przy użyciu narzędzi lub materiałów pracodawcy, lub przy pomocy finansowej udzielonej przez pracodawcę.
Pracodawca a twórca
Pracodawca nie nabywa praw autorskich do utworu tak jak twórca, czyli w sposób pierwotny, w chwili ustalenia utworu. Pracodawca nabywa majątkowe prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika dopiero z chwilą jego przyjęcia. Osobiste prawa autorskie pozostają przy twórcy, o ile strony nie zastrzegły inaczej w umowie.
Strony mogą bowiem w umowie odmiennie określić zasady wskazane w ustawie. Dotyczy to na przykład pól eksploatacji, licencji lub sposobu przejścia praw. Istnieje też możliwość większego ograniczenia praw pracownika przez pracodawcę niż wskazuje to ustawodawca.
Zakres nabycia praw autorskich
Do nabycia utworu dochodzi poprzez każdy rodzaj zachowania się pracodawcy, również w sposób dorozumiany – pracodawca może po prostu zacząć korzystać z utworu.
Ustawa określa, że pracodawca nabywa prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron. Gdy nie da się wprost określić ww. granic, należy wziąć pod uwagę zakres określony w umowie, rodzaj utworu, a nawet przyjęte w firmie zwyczaje.,
Istotną kwestią są prawa zależne, które także powinien nabyć pracodawca. W przeciwnym wypadku pracownik mógłby w znacznym stopniu ograniczyć możliwości pracodawcy przy korzystaniu z utworu.
Gdy pracodawca nie przyjął utworu
Warto zwrócić uwagę także na art. 12 ust. 2 ustawy zgodnie z którym „Jeżeli pracodawca, w okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu, nie przystąpi do rozpowszechniania utworu przeznaczonego w umowie o pracę do rozpowszechnienia, twórca może wyznaczyć pracodawcy na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu z tym skutkiem, że po jego bezskutecznym upływie prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do twórcy, chyba że umowa stanowi inaczej. Strony mogą określić inny termin na przystąpienie do rozpowszechniania utworu.”
Omawiany przepis mówi nam o tym, że pracodawca musi w ciągu 2 lat od przyjęcia utworu, zacząć go rozpowszechniać. W innym wypadku prawa powracają do twórcy utworu, czyli pracownika. Strony mogą zgodnie ustalić w umowie odmienne warunki rozpowszechniania.
Arkadiusz Szczudło – prawnik w kancelarii IP Legal Adwokaci i Radcowie Prawni – www.iplegal.warszawa.pl
You might also like
Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł
Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek
Studia dają pracę, ale niekoniecznie w zawodzie
Młodzi ludzie nie wierzą w moc dyplomu, ale pracują nie tylko dla pieniędzy- wynika z raportuAKTYWNI+, Młodzi Polacy na rynku pracy, przygotowanego przez Gumtree we współpracy z partnerami: firmą Grafton
Zatrudnienie pracownicze – dobre i złe strony
W związku z nieustannymi modyfikacjami na rynku pracy przedsiębiorcy i kandydaci starają się odszukać najkorzystniejsze rozwiązania i wygodny sposób zatrudnienia. Największym zaufaniem obdarza się umowy o pracę, ponieważ dają stabilizację
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!