Czy można ukarać pracownika karą pieniężną?
Każda firma przygotowuje zbiór prawideł i zasad oraz regulamin, który stanowi dla pracowników wytyczne oraz ustanawia prawa i obowiązki. Wszystkie odstąpienia od ustaleń są odpowiednio karane. Aby było sprawiedliwie taki zapis mieści się również w umowie o pracę i podpis jest oznaką zgody.
Przełożony może wybierać trzy rodzaje kar: upomnienie, naganę oraz karę pieniężną. Wymienione zostały od najlżejszej do najsurowszej. Można stosować je po kolei, tzn. najpierw upomnieć, wystawić naganę, a ostatecznie ukarać pieniężnie. Od ogólnie przyjętych ustaleń zależy metoda przyznawania kar, lecz także od popełnionego czynu.
Prawo określa dokładnie, jakie sytuacje spowodowane przez pracownika powinny zostać ukarane. Głównie:
– nieobecność lub notoryczne spóźnianie bez przekazania przyczyny i wcześniejszego powiadomienia,
– lekceważenie zasad BHP w miejscu pracy i ppoż.,
– praca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub picie w miejscu pracy.
Jeśli pracodawca zadecyduje, że sprawa jest trudna, może obarczyć zatrudnionego jedną z trzech kar. Przydzielenie jej jest możliwe do dwóch tygodni od otrzymania zgłoszenia o wykroczeniu.
W sytuacji, gdy pracownik po raz kolejny nie zastosował się do regulaminu, nie reagował na upomnienia i nagany może otrzymać karę finansową. Jej wysokość nie może przewyższać dziennego wynagrodzenia w przypadku absencji lub równowartości wypłaty za godziny, w których zatrudniony nie pracował z powody spóźnienia.
Z formalnego punktu widzenia wiadomość o przydzieleniu kary powinna mieć formę pisemną wraz z wyjaśnieniem przyczyn do jej nałożenia oraz terminie i metodzie spłaty. Każda informacja o karze oraz druk poświadczający jej przydzielenie wkładany jest do akt .
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Zmiany w systemie bezpieczeństwa żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje połączenie kilku inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo krajowej żywności w jedną instytucję. Jak podkreślają przedstawiciele Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, wdrożenie tej reformy może wprowadzić dwuletni chaos, na którym
Jakie prawa mają młodociani pracownicy?
Wiele młodych osób decyduje się na dorywczą lub wakacyjną pracę, żeby dorobić do kieszonkowego. Zwykle nie są jeszcze pełnoletni i wciąż pozostają pod opieką rodziców. Czy mogą podjąć zatrudnienie zgodnie
Czy Instytucja Praw Przedsiębiorcy będzie się cieszyła zaufaniem?
Z dostępnych ankiet wynika, iż ponad 70% krajowych przedsiębiorstw chciałoby, aby w Polsce działał Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Specjalista taki miałby rozwiązywać wątpliwości biznesmenów z państwem oraz oferować im swoją pomoc
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!