Podstawy prawne i prawidłowe stosowanie znaków BHP
Wspólna odpowiedzialność za nasze bezpieczeństwo, w znaczącej mierze opiera się o indywidualne zachowania zgodne z przepisami BHP. Szczegółowe normy prawne w połączeniu z prawidłowym oznakowaniem wprowadzają klarowność i umożliwiają prawidłowe ich zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie można całkowicie wyeliminować zagrożenia.
Normy prawne dotyczące oznakowań BHP
Nie jest obojętnym, gdzie i w jakim zakresie zostaną umieszczone znaki BHP. Te niezmiennie powinny zostać rozmieszczone według obowiązujących norm prawnych, z których nadrzędną jest PN -N-01256-4:1998, która omawia kwestie znaków ochrono przeciwpożarowej. Drugą, nie mniej ważną, ale odnoszącą się do pierwszej jest norma PN-N-01256-02, omawiająca prawidłowe wykorzystywanie znaków ewakuacyjnych. Istotnym uzupełnieniem powyższych jest rozporządzenie MSWiA, w którym znajduje się zapis całkowicie zakazujący stosowania znaków BHP w budynkach, które nie posiadają świadectwa dopuszczenia do stosowania, innymi słowy w tych, które zostały wzniesione niezgodnie z polskim prawem.
Znaki bezpieczeństwa w aktach prawnych
Pod pojęciem znaków bezpieczeństwa rozumie się charakterystyczne symbole mówiące w sposób graficzny o zasadach bezpieczeństwa i higieny. To w pojęciu ogólnym, natomiast szczegółowy podział wykazują kolejne normy, utworzone w oparciu o międzynarodowe normy ISO. W tychże znajdują się zapisy dotyczące zasad umieszczania znaków, a także kierunkują one poszczególne znaki na kategorie. Tym samym:
*Oświetlenie wnętrz światłem elektrycznym PN-84/E-02033
*Barwy bezpieczeństwa i znaki bezpieczeństwa PN-92/N-01255
*Znaki bezpieczeństwa , Ochrona przeciwpożarowa PN-92/N-01256/01
*Znaki bezpieczeństwa i Ewakuacja PN-92/N-01256/02
*Techniczne środki przeciwpożarowe PN-N-01256-4
Znakowanie pomieszczeń
Zgodnie z przepisami, wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być prawidłowo oznakowane. Wykonawcą dyrektywy jest właściciel obiektu lub zarządca – jeśli tak stanowi umowa, a w zakładach pracy – pracodawca.
Tutaj można znaleźć profesjonalne znaki bhp zgodne z obowiązującym prawem.
Znaki muszą zostać przytwierdzone w sposób stały, czyli taki, w którym niezmiennie istnieje ryzyko zagrożenia. W przypadku znaków ewakuacyjnych muszą one obejmować całą drogę wyjścia. Tak samo ważne jest oznakowanie tymczasowe, z którym mamy do czynienia w przypadku przebudowy budynku, a także w sytuacjach, w których zagrożenie pojawiło się nagle.
W miejscach pracy pracodawca zobligowany jest do przeprowadzenia szkole, podczas których pracownicy zostaną poinstruowani o znaczeniu umieszczonych znaków i poinformowani o konsekwencjach działań sprzecznych z obowiązującymi.
Liczba i rozmieszczenie znaków jest zależne od wielkości terenu, na którym zostaną zastosowane oraz jego specyfiki i użyteczności.
You might also like
Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie
Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.
Śmierć zatrudnionego a prawa pracownicze
Każdy zatrudniony posiada duży zbiór praw i obowiązków, które powinny być stosowane. Jednak w chwili śmierci tracą swoją ważność. Czy ktokolwiek powinien przejmować powinności zawodowe takiego podwładnego? Okazuje się, że
Dlaczego przedsiębiorcy zakładają spółki z o.o.?
Zgodnie z przepisami celem założenia spółki jest zorganizowanie działalności gospodarczej o dowolnym charakterze. Zwykle funkcjonuje w ramach umowy między członkami lub ustalonego wspólnie statutu. To właściciele decydują o sposobie pielęgnowania
5 komentarzy
marta
18 listopada, 16:38polo
15 grudnia, 19:45tree
17 grudnia, 20:42anett
30 stycznia, 14:21marcik
03 lutego, 08:40