Dlaczego IKZE się opłaca?
Chociaż minęły już trzy lata od wprowadzenia na rynek finansowy indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), wciąż są niezbyt popularne. Co więcej, wielu nieświadomych Polaków, którzy w tej chwili nie myślą jeszcze o swojej emeryturze, nawet nie wie o ich istnieniu. Jeśli już nawet znajdą się świadomi, potrafiący rozszyfrować skrót, niekoniecznie zdają sobie oni sprawę jak wiele korzyści niesie ze sobą oszczędzanie na emeryturę za pomocą tego produktu.
W najnowszym materiale przybliżamy problematykę związaną z IKZE, byś jeszcze lepiej mógł zadbać o swoją przyszłość.Chociaż minęły już trzy lata od wprowadzenia na rynek finansowy indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), wciąż są niezbyt popularne. Co więcej, wielu nieświadomych Polaków, którzy w tej chwili nie myślą jeszcze o swojej emeryturze, nawet nie wie o ich istnieniu. Jeśli już nawet znajdą się świadomi, potrafiący rozszyfrować skrót, niekoniecznie zdają sobie oni sprawę jak wiele korzyści niesie ze sobą oszczędzanie na emeryturę za pomocą tego produktu. W najnowszym materiale przybliżamy problematykę związaną z IKZE, byś jeszcze lepiej mógł zadbać o swoją przyszłość.
Co to jest IKZE?
Enigmatyczny skrót IKZE, to nic innego jak Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, które wprowadzono na początku 2012 roku, by pomóc Polakom, w tym również Tobie, jeszcze lepiej oszczędzać dodatkowe fundusze na emeryturę. Chociaż konta te są niezwykle podobne w swym założeniu do wcześniejszych IKE (również funkcjonujących w ramach III filaru systemu emerytalnego), różnią się formą opodatkowania – w przypadku IKE jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego, natomiast przy IKZE zapłacimy 10% preferencyjną stawkę podatku dochodowego dopiero „na wyjściu” z inwestycji.Instytucje finansowe często opisują dokładnie produkt IKZE na swoich stronach. Przykładem może być PKO PTE gdzie znajdziemy m.in. warunki uczestnictwa oraz prawa i obowiązki jakie wiążą się z IKZE.
Korzyści zakładania IKZE
W Polsce wciąż pokutuje błędne przekonanie o produktach trzeciofilarowych i to właśnie z tego powodu nie cieszą się one szczególnym zainteresowaniem naszych rodaków. Jak podkreślają eksperci, dzięki takim kontom, możemy inwestować środki na rynku kapitałowym za pośrednictwem wyspecjalizowanych instytucji finansowych, które zarządzają naszymi aktywami.. Do najważniejszych zalet zaliczyć należy fakt, że IKZE pozwala nie tylko długoterminowo oszczędzać, ale również odliczać od dochodu wpłaty dokonane na IKZE i korzystać z ulgi podatkowej. Decydując się na taki produkt wybieramy jedną z niewielu dostępnych na rynku inwestycję bez podatku od zysków kapitałowych. Sceptyków powinno najbardziej ucieszyć to, że decyzja o założeniu IKZE jest niezobowiązująca, bo nie obciąża nas koniecznością systematycznego oszczędzania – instytucja finansowa, która oferuje taki produkt nie może żądać żadnych opłat z tytułu braku wpłat. W teorii może jedynie zwrócić nam pieniądze, kiedy przestaniemy dopłacać. Co ważne – zawsze mamy dostęp do swoich pieniędzy. Najważniejsze jest jednak to, że przy wyborze takiego produktu nie musimy martwić się o swoje pieniądze – wybrana przez nas instytucja finansowa będzie je za nas pomnażać, a jeśli tak się nie stanie, mamy prawo w każdej chwili zrezygnować z usług i przenieść oszczędności gdzie indziej. Skoro więc wiemy, w jakiej kondycji jest ZUS, powinniśmy już dziś pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę, być może właśnie z IKZE.
You might also like
Jak powinna zostać przeprowadzona eksmisja?
W zgodzie z przepisami eksmisja przeprowadzana jest w najtrudniejszych przypadkach. Oczywiście wcześniej wysyła się pisma informacyjne lub ponaglenia. Jeśli nie przynoszą rezultatów spółdzielnia lub właściciel mieszkania muszą podjąć ostateczne kroki.
Ile kosztuje opatentowanie wynalazku?
Każde przedsiębiorstwo, które próbuje wpisać do rejestru patent wie, jak wiele pism należy wypełnić i czasu poświęcić na przekazanie do urzędu. Oprócz podstawowych czynności można dokonać wykupienia praw do wynalazku.
Czy domena europejska to dobra inwestycja?
Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn
1 Comment
mrio
01 lutego, 07:45