Kiedy może nastąpić przesunięcie terminu urlopu?
Urlop wypoczynkowy jest jednym z uprawnień przysługujących pracownikowi. Zdarza się, że mimo ustalenia terminu, w jakim osoba zatrudniona będzie wypoczywać, konieczne jest wprowadzenie zmian. Kiedy przesunięcie terminu urlopu może mieć miejsce?
Zasadniczo pracodawca ma obowiązek udzielić swojemu podwładnemu urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Zgodnie z przepisami, urlopów należy udzielać zgodnie z planem urlopów. Ten sporządza się najczęściej na początku roku kalendarzowego, biorąc pod uwagę wnioski pracowników. W praktyce jednak ostateczne słowo należy do właściciela firmy. Przy ustalaniu planów urlopowych powinien on pamiętać o swoich potrzebach – nie może być tak, że wszyscy pracownicy wypoczywają w tym samym terminie.
Ustalanie planu urlopów jest konieczne m.in. dlatego, by pracodawca mógł oszacować, kiedy w zakładzie pracy będą potrzebni np. pracownicy sezonowi. Z tego względu przyjmuje się, że przygotowany plan urlopowy jest wiążący zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika (patrz artykuł Przesunięcie urlopu na wniosek).
Kiedy plan nie jest potrzebny?
W większości firm ustala się plan urlopowy, choć należy pamiętać, że pracodawca nie będzie miał takiego obowiązku, jeżeli:
- zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę,
- u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa.
W takich przypadkach pracodawca powinien ustalić termin urlopu w porozumieniu ze swoimi podwładnymi.
Przy omawianiu formalności warto też pamiętać, że pracodawca ma obowiązek udzielić osobie zatrudnionej niewykorzystany urlop do 30 września następnego roku kalendarzowego.
Co należy uwzględnić w planie urlopowym? Więcej informacji na ten temat można również znaleźć na ogólnopolskim lub regionalnym portalu pracy.
Przesunięcie urlopu
W praktyce możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego. Warto jednak pamiętać, że jest to sytuacja wyjątkowa, która może nastąpić:
- na wniosek pracownika, przy czym pracownik powinien go umotywować i wskazać, dlaczego nie może wykorzystać urlopu we wcześniej ustalonym terminie,
- z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy – dotyczy to sytuacji, gdy nieobecność pracownika w firmie mogłaby zakłócić wykonywanie pracy.
Zgodnie z art. 165 Kodeksu pracy, przesunięcie urlopu na termin późniejszy jest możliwe również wówczas, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z uwagi na:
- czasową niezdolność do pracy wskutek choroby,
- odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
- powołanie na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
- urlop macierzyński.
Kiedy możliwe jest przerwanie urlopu?
Jeżeli pracownik np. rozchoruje się podczas korzystania z urlopu wypoczynkowego, ten ulega przerwaniu. W takim przypadku osoba zatrudniona musi pamiętać o konieczności dostarczenia do zakładu pracy zwolnienia lekarskiego. Co więcej, pracodawca jest też zobowiązany udzielić swojemu podwładnemu niewykorzystanej części urlopu w późniejszym terminie.
Odwołanie też możliwe
Pracownik może zostać również odwołany z urlopu. To może mieć miejsce jednak tylko wówczas, gdy jest niezbędne i podyktowane interesami pracodawcy. Mowa np. o fakcie rozchorowania się reszty załogi czy sytuacji kryzysowej, do rozwiązania której potrzebny jest pracownik. W takiej sytuacji urlop zostaje przerwany, a osoba zatrudniona ma obowiązek powrócić do zakładu pracy.
Jednocześnie pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty, jeżeli jego podwładny wypoczywał np. za granicą i poniósł w związku z tym koszty. Dotyczy to zarówno zwrotu środków tytułem wykupienia wczasów, jak i biletu powrotnego, by pracownik mógł jak najszybciej wrócić do firmy. W praktyce jednak takie sytuacje zdarzają się sporadycznie.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-gliwice.info
You might also like
Od stycznia wchodzi w życie obowiązek potwierdzania godzin pracy dla osób zatrudnionych na umowach-zleceniach
Zmiany dla osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń. Od stycznia będzie obowiązkowe potwierdzanie godzin pracy. Sposób potwierdzania liczby przepracowanych godzin może zostać określony w umowie. W przeciwnym wypadku przyjmujący zlecenie lub świadczący usługi
Jak ubierają się Europejczycy na spotkania biznesowe?
Jeśli chodzi dobór garderoby do pracy Polacy coraz więcej uwagi i pieniędzy przeznaczają na zadbanie o swój ubiór. Zgodnie z oceną specjalistów w kwestii gustu należymy do grupy tych lepiej
Maturzysto wybierz dobrze – ponad połowa Polaków zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła
Maturzysto wybierz dobrze – ponad połowa Polaków zmieniłaby profil nauki, gdyby tylko mogła Z badania Millward Brown przeprowadzonego na zlecenie Work Service S.A. wynika, że w Polsce mamy duży problem
12 komentarzy
Lukasz17
03 sierpnia, 00:21Marcel
03 sierpnia, 00:22janw
03 sierpnia, 00:23kacperos
13 sierpnia, 23:19Anna
04 sierpnia, 12:38anka
04 sierpnia, 18:27Dondi96
05 sierpnia, 22:42Maria
10 sierpnia, 22:36kacperos
13 sierpnia, 23:18agula
30 grudnia, 15:56anett
30 stycznia, 14:23marcik
03 lutego, 08:41