Gwarancja czy rękojmia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia LED przez Internet

Gwarancja czy rękojmia? Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia LED przez Internet

Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzysta każdy pretekst, żeby nie wymienić produktu, ani nie zwrócić za niego pieniędzy, mimo że – zwłaszcza w świetle obowiązującej od pół roku nowej ustawy o prawach konsumenta – klient ma do tego prawo. Jak uniknąć takiej sytuacji radzi AKB-Poland, producent oświetlenia LED.

Rękojmia vs gwarancja

Nieznajomość prawa szkodzi. Oczywiście, nie każdy z nas musi posiadać fachową wiedzę prawniczą, ale warto znać swoje prawa. Chociażby po to, aby wiedzieć, czy sprzedawca ma obowiązek wymienić nam towar, czy jest to jego dobra wola.

Prawo do rękojmi mamy zawsze – jest ono zapisane w ustawie o prawach konsumenta. Jeśli w czasie dwóch lat od zakupu okaże się, że towar, który otrzymaliśmy był niezgodny z opisem (nie posiadał wszystkich funkcji, miał ukryte wady), w przeciągu dwóch miesięcy od ich wykrycia możemy zażądać od sprzedawcy naprawy, wymiany towaru lub zwrotu kosztu. Sprzedawca ma 14 dni, aby ustosunkować się do naszego żądania. Jeśli tego nie zrobi – oznacza to zgodę na nasze warunki.

Czymś zupełnie innym jest gwarancja. Jej warunki nie są zapisane w ustawie, a sprzedawca (lub producent) sam je określa. Powinniśmy jednak mieć możliwość poznania ich przed zakupem. I tak – jeśli produkt się popsuje, gwarancja określa, co powinniśmy z nim zrobić i na jakich zasadach może zostać naprawiony czy wymieniony. Gwarancja jest skutkiem dobrej woli, ale jeśli klient podczas zakupu przedstawił nam jej warunki, nie może ich zmieniać po zakupie.

Jak sprawić, by nasze prawa nie były jedynie martwymi zapisami

W praktyce niestety zbyt często okazuje się, że nasze uprawnienia nie są respektowane przez sprzedawców. Aby tego uniknąć warto zwrócić uwagę na:

  • Okres gwarancji– może być bardzo różny. Niektóre firmy oferują rok, inne dwa (tak jest w AKB-Poland), a jeszcze inne – wcale. Jako producent jesteśmy w stanie dostarczyć taśmę z gwarancją nawet na siedem lat. Taka opcja wymagać jednak będzie dodatkowej dopłaty ze strony klienta.
  • Wiarygodność gwaranta– gwarancja gwarancji nierówna. Trudno porównywać gwarancję udzielaną przez importera obecnego na rynku od kilku tygodni z tą, którą wystawia nam producent z kilkuletnim doświadczeniem. Kupując oświetlenie LED nie chcemy, żeby za pół roku okazało się, że firma, która nam je sprzedała nie istnieje, a gwarancja na nie udzielona nic nie znaczy.
  • Warunki gwarancji – trudno przy każdych zakupach czytać długie, często niezrozumiałe szczegóły gwarancji. Niestety wielu sprzedawców to wykorzystuje, wprowadzając do nich klauzule, które odbierają gwarancję np. w przypadku gdy oświetlenie będzie użytkowane dłużej niż 3-4 godziny dziennie. Jeśli coś nas niepokoi – pytajmy sprzedającego o szczegóły.

Kiedy tracimy prawo do gwarancji

Warto pamiętać, że wymiana towaru nie zawsze nam się należy. Jakie są najczęstsze przyczyny?

  • Używanie produktu w nieodpowiednich warunkach – jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu jest umieszczenie pokrytej silikonem taśmy LED w profilach LED (co skutkuje jej przegrzewaniem). Na temat tego, jak dobrać taśmę do warunków, w których będzie użytkowana przeczytać można na blogu AKB-Poland. Jeśli nie będziemy pewni, czy dana taśma będzie optymalna do naszych potrzeb – zapytajmy sprzedawcę.

Brak potwierdzenia zakupu – elementy oświetlenia LED wyglądają podobnie, sprzedawcy nie zawsze są w stanie samodzielnie potwierdzić, co i kiedy kupowała u nich dana osoba. Warto więc zachować potwierdzenie zakupu. W dobie szybko blaknących paragonów polecamy odkserowanie ich zaraz po zakupie i przechowywanie w miejscu, gdzie nie zginą.

Previous Dzięki rejestrom dłużników gminy mazowieckiego poprawią ściągalność alimentów
Next Przybywa upadłości osób prywatnych

You might also like

Wiadomości 2 komentarze

Jak wybrać najlepszy kurs księgowy

Zawód księgowego jest bardzo wymagający. To nie tylko duża odpowiedzialność przy rozliczaniu firmy, ale też potrzeba nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Stale zmieniające się przepisy wymagają korzystania z różnego rodzaju dostępnych

Wiadomości 0 Comments

Konsorcjum częstą formą współpracy gospodarczej, ale ryzykowną

Umowa konsorcjum, czyli forma współpracy gospodarczej przy realizacji jednego celu, najczęściej zawierana jest w sytuacji startu podmiotów w przetargu publicznym. Członkowie konsorcjum są solidarnie odpowiedzialni wobec osób trzecich. Każdy z nich ponosi pełną

Wiadomości 0 Comments

Pozytywna historia płatnicza poprawia zdolność kredytową

Polacy coraz częściej dbają o swoją pozytywną historię płatniczą. Na koniec I kwartału br. liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 2 mln. Świadomość konsumencka w zakresie wiarygodności płatniczej

1 Comment

  1. robok
    06 sierpnia, 18:12 Reply
    Wielu nieuczciwych sprzedawców wykorzysta każdy pretekst, żeby nie wymienić produktu. Szkoda, że takich ludzi jest coraz więcej.

Leave a Reply