Czy egzekucja komornicza może zostać zatrzymana?
Egzekucja komornicza to bardzo nieprzyjemna i stresująca sytuacja dla każdego, kto znalazł się w tak trudnym położeniu. Komornik w drzwiach oznacza zwykle jedno i nie ma żadnej drogi ratunku dla dłużnika. Okazuje się jednak, że istnieje przynajmniej kilka sposobów hamowania całej procedury oraz prawa do obrony. Jak zatrzymać postępowanie egzekucyjne? Co zrobić, aby komornik nie zlicytował całego majątku i pozbawił środków do życia? Czy da się rozwiązać problem pokojowo?
Powództwo egzekucyjne to idealne rozwiązanie, dla dłużnika uwikłanego w poważne problemy komornicze. Zgodnie z nazwą jest powództwem kierowanym do wierzyciela, a nie (jak mogłoby się wydawać) do komornika. Obecnie popularne i często stosowane są dwie odmiany. Pierwsza z nich to pozbawienie wykonalności, czyli doprowadzenie do utraty tytułu wykonawczego. Druga natomiast to zwolnienie spod egzekucji (może zostać wykorzystana nie tylko bezpośrednio przez samego zainteresowanego). W przypadku nieprawidłowości w pracy komornika dostępne są inne opcje, np. skarga.
Wedle przepisów tytuł wykonawczy to podstawa do prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Jeśli dojdzie do uchylenia, wówczas należy przerwać wszystkie procedury i zatrzymać dalsze działania. Możliwość skorzystania z takiego rozwiązania ma tylko dłużnik i tylko w określonych przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy podejrzewa nieprawidłowości lub żądania dalekie od sądowych zaleceń.
Dłużnik może wytoczyć powództwo egzekucyjne przed powołanym do tego sądem, zgodnie z okręgiem i miejscem zamieszkania (sąd rejonowy lub okręgowy). Aby dokument został przyjęty i uznany za prawidłowy konieczne jest opisanie wszystkich zarzutów przedstawienie dowodów. Najlepiej dołączyć również wniosek, który na czas śledztwa przerwie całe postępowanie. Połączenie tych dwóch pism to zwykle najskuteczniejszy sposób walki z bezwzględnym komornikiem i problemami egzekucyjnymi.
You might also like
Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy dla mieszkańców Europy Wschodniej
Dynamicznie rozwijająca się polska gospodarka i powstające nowe miejsca pracy sprawiają, że Polska jest atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców, przede wszystkim ze Wschodu. W ubiegłym roku w Powiatowych Urzędach Pracy zarejestrowano ponad 782
Klasyfikacja wiekowa w filmach: jak to działa
Klasyfikacja wiekowa to jeden z najważniejszych aspektów kinematografii, wpływający na to, jakie treści będą dostępne dla widzów w różnym wieku. Jasne, kolorowe „G” na okładce kreskówki lub surowe czarno-białe „R”
Czy trzeba płacić za odtwarzanie muzyki?
Organizacje zbiorowego zarządzenia pobierają opłatę za odtwarzanie muzyki, z którym łączą się korzyści majątkowe. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby do sklepu czy restauracji dobrać odpowiednią muzykę, ponieważ wpływa ona na
4 komentarze
maleke
05 sierpnia, 15:22maaak
06 sierpnia, 18:16Misiekk
17 sierpnia, 18:47agula
30 grudnia, 15:48