RPP: stopy procentowe bez zmian

RPP: stopy procentowe bez zmian

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

• stopa referencyjna 2,00% w skali rocznej;
• stopa lombardowa 3,00% w skali rocznej;
• stopa depozytowa 1,00% w skali rocznej;
• stopa redyskonta weksli 2,25% w skali rocznej.

Wzrost aktywności gospodarczej na świecie pozostaje umiarkowany, przy czym sytuacja gospodarcza w poszczególnych krajach jest zróżnicowana. W Stanach Zjednoczonych wzrost gospodarczy w III kw. utrzymał się na relatywnie wysokim poziomie. W strefie euro natomiast dynamika PKB – mimo nieznacznego przyspieszenia – pozostała niska, a wskaźniki koniunktury sygnalizują możliwość utrzymywania się niskiego wzrostu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach. Towarzyszy temu relatywnie niska dynamika PKB w największych gospodarkach wschodzących, która w ostatnim okresie osłabiła się w Rosji i Chinach.

W ostatnim miesiącu nadal obniżały się ceny ropy naftowej. Wraz z umiarkowanym tempem wzrostu gospodarczego na świecie sprzyja to utrzymywaniu się bardzo niskiej inflacji w wielu krajach. W najbliższym otoczeniu Polski – w tym w strefie euro oraz krajach Europy Środkowo-Wschodniej – inflacja pozostaje zbliżona do zera.

Główne banki centralne nadal prowadzą ekspansywną politykę pieniężną, utrzymując stopy procentowe na historycznie niskich poziomach, a Europejski Bank Centralny i Bank Japonii realizują programy skupu aktywów.

W Polsce, w III kwartale roczna dynamika PKB obniżyła się do 3,3% r/r (z 3,5% w II kw.). Stabilnemu wzrostowi konsumpcji towarzyszyło przyspieszenie wzrostu inwestycji. Równocześnie spowolnił wzrost eksportu i importu. W rezultacie wkład eksportu netto do wzrostu PKB pozostał ujemny. Dane za październik wskazują, że dynamika produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej pozostały na niskim poziomie, a produkcja budowlano-montażowa obniżyła się. Towarzyszy temu stabilny wzrost akcji kredytowej zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Według BAEL w III kw. nastąpiło przyspieszenie wzrostu liczby pracujących w gospodarce, co przyczyniło się do dalszego spadku bezrobocia. Jednocześnie presja płacowa pozostaje ograniczona, na co wskazuje utrzymująca się umiarkowana dynamika wynagrodzeń w gospodarce.

W październiku dynamika cen konsumpcyjnych obniżyła się do -0,6% r/r. Towarzyszyło temu obniżenie wskaźników inflacji bazowej, co potwierdza brak presji popytowej w gospodarce. Utrzymał się także spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu, co wskazuje na brak presji kosztowej w gospodarce. Towarzyszą temu bardzo niskie oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

W ocenie Rady dokonane w październiku dostosowanie polityki pieniężnej oraz utrzymujący się – mimo pewnego spowolnienia – stabilny wzrost gospodarczy ograniczają ryzyko utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie. W związku z tym Rada postanowiła pozostawić stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Jednocześnie Rada podkreśla, że w otoczeniu polskiej gospodarki utrzymuje się niepewność co do przyszłej koniunktury. Jeśli napływające dane będą potwierdzały spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej oraz utrzyma się niski wzrost w otoczeniu polskiej gospodarki, to Rada nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

 

Materiał prasowy

Previous Którą lokatę powinien wybrać klient indywidualny?
Next Bon Voyage, czyli bezpieczeństwo w podróży

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czym jest pośmiertna odprawa?

Śmierć pracownika to wstrząsające doświadczenie dla rodziny, ale również przełożonego. Zgodnie z prawem obowiązkiem każdego kierownika jest wydanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest dostarczana? Jak obliczyć jej wartość? Na

Wiadomości 0 Comments

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w refundacji chorób rzadkich

Nawet 2 mln Polaków może żyć z rzadką chorobą. Obecnie leki sieroce wykorzystywane przy leczeniu chorób rzadkich konkurują z lekami stosowanymi przy powszechnych schorzeniach na takich samych warunkach. Szansą dla chorych jest nowelizacja

Wiadomości 0 Comments

Trwają pracę nad nową polityką lekową. Ma wyrównać dostęp pacjentów do leków

Resort zdrowia intensyfikuje prace nad polityką lekową. Przygotowaniem założeń do dokumentu ma się zająć powołany do tego zespół. Zdaniem ekspertów ich nadrzędnym celem powinno być zapewnienie dostępności do skutecznych leków

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply