Wyjeżdżasz podczas długiego weekendu? Zabezpiecz swój dom
Długie weekendy sprzyjają wyjazdom, ale niestety pozostawione bez opieki domy i mieszkania to świetna okazja dla złodzieja. Według danych Diagnozy Społecznej z 2013 roku, średnia dzienna liczba włamań w Polsce wynosi 324. Europ Assistance Polska radzi, jak zabezpieczyć dom i na co można liczyć ze strony towarzystw ubezpieczeń w razie włamania i kradzieży.
Według danych Policji, przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i sprawdzają ich zwyczaje. Gdy już znają nawyki lokatorów, łatwiej im wybrać moment nieuwagi właścicieli mieszkań i domów. Najczęściej niezauważeni kradną to, co znajduje się najbliżej drzwi wejściowych, w obawie przed nakryciem, ale też by skrócić drogę ucieczki. Przestępcy pewni, że lokatorów nie ma i nie zjawią się w najbliższych chwilach są bardziej odważni i potrafią nawet zdemolować całe mieszkanie by dostać się do najgłębiej skrywanych kosztowności.
Jak postępować, gdy po powrocie z wyjazdu zastaniemy dom w najmniej oczekiwanym stanie? Jeśli już dojdzie do włamania, pierwszym krokiem jest kontakt z Policją. Należy poczekać na przyjazd funkcjonariuszy, którzy obejrzą miejsce i poinstruują nas, co dalej.
Jeśli po oględzinach Policji okaże się, że poszkodowani nie mogą pozostać w miejscu włamania ze względu bezpieczeństwa, bądź stan lokum na to nie pozwala, zawsze można skorzystać z pomocy assistance domowego. To pakiety całodobowej pomocy najczęściej dodawane do polis majątkowych, kont bankowych, kart kredytowych lub innych produktów finansowych. Powiadomieni o zdarzeniu Koordynatorzy Pomocy zorganizują lokum zastępcze dla poszkodowanego i jego najbliższych do limitu (kwoty lub dni) określonego w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co więcej, dzięki assistance domowemu, poszkodowani mogą liczyć na transport i dozór mienia.
– Pakiety assistance domowego zawierają w sobie szereg przydatnych świadczeń, które zdejmują z poszkodowanych ciężar organizacji pomocy i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Między innymi jest to opieka psychologa, informacja o dostępnych usługodawcach i specjalistach, interwencja ślusarza, czy w późniejszym etapie, pomoc projektanta wnętrz bądź architekta – dodaje Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska.
Dzięki polisom majątkowym, poszkodowani mogą liczyć na wypłatę świadczenia pieniężnego. Aby jak najszybciej uzyskać odszkodowania, najlepiej również jak najszybciej powiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela. Na dochodzenie roszczenia od zakładu ubezpieczeń mamy 3 lata.
– Zgodnie z treścią art. 818 Kodeksu cywilnego umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia mogą przewidywać, że ubezpieczający lub ubezpieczony ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o zdarzeniu ubezpieczeniowym w określonym terminie. – wyjaśnia mec. Marek Pilc, Radca Prawny – Pamiętać także należy, iż ubezpieczyciel może odmówić spełnienia świadczenia w takim przypadku tylko gdy naruszenie obowiązku zawiadomienia o zdarzeniu było następstwem winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, a samo naruszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło ubezpieczycielowi ustalenie okoliczności i skutków włamania. Obowiązek dowodowy w tym zakresie spoczywa na zakładzie ubezpieczeń. Wydaje się więc, że nawet niedochowanie terminu wymaganego przez zakład ubezpieczeń, jeśli o włamaniu została zawiadomiona Policja, która prawidłowo zabezpieczyła i udokumentowała materiał dowodowy (protokoły oględzin, zdjęcia), nie powinno skutkować utratą prawa do odszkodowania. – dodaje Marek Pilc.
Liczba kradzieży z włamaniem od kilku lat spada, jednakże cięgle jest ich o wiele za dużo – w 2013 roku aż 118 tysięcy. Wykrywalność sprawców szacuje się na 33%. Jak chronić swoje mienie?
Policja radzi, by:
• Zawsze zamykać drzwi domu i mieszkania, nawet gdy przebywa się w środku
• Reagować na odgłos naciskanej klamki i sprawdzać podejrzane hałasy
• Powiadomić Policję jeżeli zobaczymy nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada wiedząc że nie ma go w domu lub zauważając podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu
• Uczulać na takie zagrożenia swoich sąsiadów, zwłaszcza gdy w mieszkaniu zostają osoby starsze lub dzieci
• Poznać swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Nawet najlepsza technologia antywłamaniowa nie będzie tak skuteczna jak czujny sąsiad.
Wychodząc z domu warto upewnić się, że :
• Drzwi i okna są zamknięte
• Klucze nie są pozostawione w tzw. „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi)
• Okienka piwniczne i inne pomieszczenia gospodarcze również są zamknięte.
• Wieczorem dobrze jest zaciągnąć zasłony lub opuść żaluzje i pozostawiać włączone światło, stwarzając pozory, że w domu ktoś jest. Policja radzi również, by nie pozostawia w drzwiach żadnych kartek typu „wyszłam do Krysi”, włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma. Funkcjonariusze radzą jak na co dzień unikać ryzyka włamania:
• Nie przechowywać w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii
• Nie opowiadać o swoim majątku w miejscach publicznych, jak również nie warto afiszować się ze swoimi kosztownościami w portalach społecznościowych. Nietrudno jest zlokalizować miejsce wykonania zdjęcia i dotrzeć do miejsca zamieszkania
• Przed dłuższym wyjazdem przekazać do przechowania cenne rzeczy osobom godnym zaufania
• Zapisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów (DVD, komputer, telewizor, kamera, tablety itp.), oznakować je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja
• Sporządzić listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania, a także pomoże w uzyskaniu odszkodowania
• Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. ubezpieczyć majątek w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
Grupa Europ Assistance
You might also like
O czym warto pamiętać kupując ubezpieczenie
Decyzję o zakupie ubezpieczenia podejmujemy zwykle pod wypływem przełomowych wydarzeń w naszym życiu i związanych z nimi obaw. Jak wynika z badań CBOS, taką potrzebę odczuwamy najczęściej w odniesieniu do
Co ma wpływ na wysokość odszkodowania?
Każdy przedsiębiorca działający na terenie kraju jest zobowiązany na bazie ustawy nabyć polisę ubezpieczeniową z tytułu wypadków w zakładzie pracy i chorób zawodowych. Pracownik poszkodowany w wypadku, który miał miejsce
Jakie korzyści może dać usługa Assistance dla domu?
Wypadki komunikacyjne, włamanie czy zalanie mieszkania to nieszczęścia, które mogą przytrafić się każdemu. Dzięki odszkodowaniu, które gwarantuje nam polisa, mamy szansę szybko uporać się ze skutkami nieprzyjemnych zdarzeń. Ekspert Expandera
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!