Kiedy powiedzieć o nieobecności w pracy?

Kiedy powiedzieć o nieobecności w pracy?

Mądry i odpowiedzialny pracownik zatrudniony w ramach wybranej umowy pracuje wedle ustalonych zasad. Przychodzi do pracy w zgodzie z grafikiem i wykonuje powierzone obowiązki. Czasami jednak zdarzają się niespodziewane zdarzenia, które uniemożliwiają przybycie do firmy. W jaki sposób poinformować o tym kierownika?

Zgodnie z przepisami i wewnętrznymi ustaleniami pracownik musi uświadomić pracodawcę o nieobecności najszybciej, jak tylko może. Aczkolwiek okres oczekiwania na wytłumaczenie nie może być dłuższy niż 48 godzin.

W czasie rozmowy przez telefon lub inny sposób, tolerowany przez kierownika, trzeba wspomnieć o przyczynach takiej sytuacji, np. wizyta u lekarza, problemy z samochodem, śmierć członka rodziny oraz ustalić, ile potrwa nieobecność.

Oczywiście po powrocie do pracy trzeba udostępnić wszystkie pisma potwierdzające wstępną wersję, np. zwolnienie lekarskie, akt zgonu lub pozostałe. Brak odpowiednich poświadczeń powoduje, że opuszczone dni nie są usprawiedliwione.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Leasing - na co zwrócić uwagę?
Next Sprzedaż mieszkania a ubezpieczenie

You might also like

Praca 1Comments

Co zrobić w przypadku kłótni między pracownikami?

Konflikty i spory są naturalnym procesem, który zachodzi w dużych grupach społecznych. Odmienny pogląd na świat, inne doświadczenia i kwalifikacje sprawiają, że zatrudnieni mają różne zdanie na służbowe sprawy. Aczkolwiek

Urzędy i instytucje publiczne pracę ochroniarzy często wyceniają na 5–6 zł/h

Rząd pracuje nad wprowadzeniem minimalnego wynagrodzenia w wysokości 12 zł za godzinę od umów-zleceń. Wciąż jednak wiele urzędów i instytucji publicznych w zamówieniach publicznych pracę pracowników ochrony wycenia nawet o połowę niżej. Firmy ochroniarskie

W jakim celu stosuje się e-firing?

Rozwój internetu spowodował, że mało osób uznaje spotkanie jako podstawową formę komunikacji. Większość problemów załatwia się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wniosków na stronie lub portali społecznościowych. Na takiej samej zasadzie

1 Comment

  1. anett
    30 stycznia, 14:39 Reply
    Znam niestety osoby, które o nieobecności mówią w ten sam dzień nawet. A to jest denerwujące bo trzeba kogoś znaleźć na zastępstwo.

Leave a Reply