Co zależy do obowiązków interwenienta?
Interwenient to osoba, która bierze udział w sprawach cywilnych. Zazwyczaj powodem dołączenia do postępowania jest uzyskanie wyznaczonego celu. W zgodzie z polskimi przepisami interwencja może przyjmować dwie formy. Który podział stosowany jest najczęściej? Czy uczestnictwo interwenta wpływa na tok całej sprawy?
Po pierwsze warto powiedzieć, że najczęściej spotkać się można z interwencją główną i uboczną. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji, gdy interwenient ingeruje w proces osób ze sobą niespokrewnionych, gdyż chce odzyskać swoje prawa lub rzeczy. Według ustaleń wnosić ją można do momentu zakończenia rozprawy pierwszej instancji.
Natomiast interwencja uboczna ma miejsce, kiedy interwenient z powodów prawnych chce załatwić całą sprawę na rzecz wybranej strony i za każdym razem występuje w jej obronie. Czasami nawet zastępuje stronę przed sądem.
Z pewnością każda ze stron może wnioskować o oddalenie interwenienta wraz z uzasadnieniem. Jednak prośba powinna zostać przedstawiona maksymalnie dobę przed rozpoczęciem planowanej rozprawy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!