Czy pracodawca może sprawdzić trzeźwość personelu?
Spożywanie alkoholu w czasie pracy dotyczy głównie osób pracujących fizycznie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ większość obowiązków wykonuje się w trudnych warunkach, narażając życie lub zdrowie. Czy zatrudniający może weryfikować trzeźwość personelu? W jaki sposób powinien to robić?
W zgodzie z przepisami, które przeszły mnóstwo modyfikacji, pracodawca może poprosić o wykonanie testu trzeźwości, gdy podejrzewa obecność alkoholu w organizmie pracownika. Aczkolwiek czynność powinna zostać wykonana przez policjanta lub inny organ porządkowy, powołany do tego celu. Możliwe jest mierzenie za pomocą alkomatu lub pobranie krwi.
Od czasu do czasu sam właściciel może dokonać próby weryfikacji trzeźwości, ale musi posiadać zgodę samego pracownika. W przypadku braku aprobaty sprawa przenoszona jest funkcjonariusza porządkowego, który powinien wyjaśnić zdarzenie.
Oczywiście wszystkie analizy trzeźwości muszą posiadać uzasadnienie. O przyczynach należy poinformować podwładnego i umotywować swoje zamiary. Zazwyczaj chodzi o woń alkoholu, niewłaściwe zachowanie lub pozostałe okoliczności wskazujące na spożycie napojów wyskokowych.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Jak rozwiązać konflikt w pracy?
Konflikty w relacjach pracowników z przełożonym to niezwykle delikatna kwestia, której wyjaśnienie wymaga rzetelności i obiektywności. Trzeba pamiętać, że dobra atmosfera w pracy to jeden z najcenniejszych atutów pracodawcy. Dbałość
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które otwiera nabór na wybrane stanowisko, przygotowuje rozmowę rekrutacyjną. Sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od dokładnie omówionych oczekiwań pracodawcy. Większość pytań i schematów powtarza się praktycznie
Jak bronić się przed mobbingiem?
Mobbingiem jest systematyczne traktowanie pracowników w sposób nieetyczny i wrogi. Zastraszanie pracownika czy wszelkiego rodzaju groźby są powszechne w firmach. Obecnie wiele osób przyjmuje pracę w oparciu o umowę zlecenie.
1 Comment
akcentt
31 stycznia, 11:15