O czym mówi ustawa antymonopolowa?

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują na rynku. Czy ustawa antymonopolowa likwiduje niechciane działania?

Rząd planuje odbudować umowę dotyczącą konkurencji i ochrony konsumentów. Planowane poprawki mają wejść w życie już na początku przyszłego roku. To duże wydarzenie i oczekiwana wiadomość, szczególnie dla początkujących i niedoświadczonych właścicieli.

W zmianach ustawowych najbardziej istotna będzie szczegółowa i dogłębna analiza wniosków dotyczących fuzji. Do tej pory zainteresowani czekali tylko miesiąc, w 2015 aż 120 dni na odebranie odpowiedzi.

Poza tym ze zdwojoną siłą badane będą zgłoszenia informujące o zmowach i wyniszczających praktykach. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości konsekwencje będą kosztowne i kompromitujące nawet dla poważnych przedsiębiorstw (w najgorszych przypadkach nawet 2 mln zł).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Kiedy przyznaje się urlop postojowy?
Next Jak wygląda praca kuratora sądowego?

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Wszystko o księdze inwentarzowej

Większość właścicieli samodzielnie zajmuje się dokumentacją firmy i załatwia wszystkie sprawy formalne. W tej grupie znajdują się księgi inwentarzowe, które wykazują środki trwałe. W jaki sposób powinny być uzupełniane? W

Wiadomości 0 Comments

Instytucje finansowe nie są gotowe technologicznie na nowe unijne przepisy

Termin wdrożenia kluczowej dyrektywy MiFID II został przełożony na styczeń 2018 roku. Nowe przepisy dotyczące rynku finansowego, które mają zwiększyć przejrzystość i bezpieczeństwo klientów, wymagają nierzadko przebudowy systemów informatycznych. Polskie instytucje

Wiadomości 2 komentarze

Jak wybrać najlepszy kurs księgowy

Zawód księgowego jest bardzo wymagający. To nie tylko duża odpowiedzialność przy rozliczaniu firmy, ale też potrzeba nieustannego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Stale zmieniające się przepisy wymagają korzystania z różnego rodzaju dostępnych

3 komentarze

  1. Beta
    12 września, 16:59 Reply
    Zdrowa konkurencja to bardzo mądrze powiedziane, ale ludzie coraz częściej stosują nie czyste gierki, których wcale nie nazwałabym zdrową konkurencją, a raczej dobijaniem przeciwnika.
  2. Jula
    16 września, 14:45 Reply
    Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, ale musimy podkreślić tutaj, że konkurencja jest coraz bardziej nie uczciwa.
  3. Grześ
    21 września, 22:14 Reply
    Ja raczej bym powiedział, że dużo więcej teraz tej nieuczciwej konkurencji. Wszystko idzie w złym kierunku. U mnie mogę dać przykład chociażby piekarni - budują jedną 15 metrów od drugiej. Bez sensu.

Leave a Reply