Jak funkcjonował będzie Urząd Stanu Cywilnego?
Urzędy Stanu Cywilnego od dłuższego czasu domagały się usprawnień technicznych i innowacji. Przepisy działające niemal od 30 lat powstrzymywały rozwój instytucji i odpychały tak istotne zmiany. Sejm planuje rewolucję już od przyszłego roku. Co zmieni się w USC? Czy wprowadzane ustawy ulepszą funkcjonowanie?
Fundamentalną i najbardziej ważną zmianą będzie możliwość elektronicznego rejestrowania wielu dokumentów. Chodzi przede wszystkim o akty urodzenia, małżeństwa i zgony, które wyrabiane są najczęściej.
Z gotowego pliku skorzystają wszyscy przedstawiciele urzędów na terenie całej Polski. Dzięki temu obywatel otrzyma niezbędny odpis w każdym urzędzie, bez przymusu jazdy do miejsca docelowego. To zdecydowanie usprawni procedurę i przyspieszy załatwianie formalności.
Jednocześnie informowanie o zmianach dowolnych danych (nazwisko, numer PESEL i inne) będzie zachodziła mechanicznie, bez listownego powiadamiania wszystkich urzędów. Co najważniejsze, zawarcie związku małżeńskiego będzie mogła nastąpić poza murami USC, ale z zastosowaniem wszystkim szacunków i należytym szacunkiem.
Planowane rewolucje mają wejść w życie już w styczniu. To świetna wiadomość przede wszystkim dla urzędników (redukcja obowiązków), ale także interesantów – szybszy czas realizacji, rzetelna i skuteczna obsługa.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Czy można zmienić komornika?
Zawód komornika wymaga wiele cierpliwości, komunikatywności i asertywności. Fundamentem działania jest realizowanie wyroków sądowych, tzn. przede wszystkim egzekucja należności. W zgodzie z przepisami każdy komornik spełnia swoje zobowiązania we wskazanym
Czy na urzędniku ZUS ciąży odpowiedzialność materialna?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest organem, wobec którego społeczeństwo przejawia niski stopień nie tylko zadowolenia, ale i zaufania. Wpływ na to mają m.in. procedury przyznawania i szybkość działań urzędu w zakresie
Reprezentacja spółki cywilnej
W braku odmiennej umowy lub uchwały wspólników każdy wspólnik jest umocowany do reprezentowania spółki cywilnej w takich granicach, w jakich jest uprawniony do prowadzania jej spraw. Taką zasadę reprezentacji spółki
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!