Komu należy się świadczenie aktywizacyjne?
W Polsce bezrobocie pozostaje na stałym poziomie od dłuższego czasu. Trudno zdobyć atrakcyjną pracę z odpowiednim wynagrodzeniem. Z tego względu funkcjonuje wiele programów, które niosą pomoc osobom starającym się o zatrudnienie. Wśród aktualnych znajduje się także dodatek aktywizacyjny. Czym się charakteryzuje? Komu się należy?
Najpierw trzeba wyjaśnić, że każda osoba ubiegają się o etat musi skorzystać ze wsparcia urzędu pracy. Głównie dlatego, że ma rozbudowany katalog propozycji oraz doradców zawodowych i specjalistów.
Gdy bezrobotny otrzyma pracę, jednak będzie dostawał zbyt niskie wynagrodzenie (mniejsze od najniższej krajowej), wówczas może zabiegać o dodatek aktywizacyjny. Zapełniać ma różnicę w pensji i wyrównywać z prawnymi ustaleniami.
Świadczenie aktywizacyjne należy się także w momencie uzyskania niepełnego etatu, realizowania prac publicznych i prac interwencyjnych narzuconych przez miasto, zatrudnienia z własnej woli oraz pracy poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?
Zwykle o zasiłek wyrównawczy ubiegają się pracownicy, którzy w konkretnym miesiącu uzyskali niższe wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy. Jakie sytuacje kwalifikują się do zasiłku? Kiedy zatrudniony na prawo do
Jak ubiegać się o świadczenie wyrównawcze?
Celem wypłacania zasiłku wyrównawczego jest, jak sama nazwa wskazuje, wyrównanie wynagrodzenia, które zostało zmniejszone w związku z kłopotami zdrowotnymi. Należy jednak wskazać sytuacje, w których świadczenie nie powinno zostać wypłacone.
Czym charakteryzuje się renta szkoleniowa?
O rencie szkoleniowej można mówić w odniesieniu do pracowników, którzy stracili możliwość kontynuowania kariery zawodowej, ale po przekwalifikowaniu nadal mogą pozostawać czynni zawodowo. Istnieją jednak pewne zasady, które trzeba spełnić,
2 komentarze
drian
30 sierpnia, 14:05akcentt
31 stycznia, 11:23