Na jakich zasadach pracuje Rada Fiskalna?
W planach wakacyjnych rządu nie widnieje wiele punktów. Aczkolwiek pozostało kilka priorytetowych, które muszą zostać wykonane. Wśród nich jest również zbudowanie Rady Fiskalnej. Czym będzie się zajmowała organizacja? Na jakich zasadach będzie działać?
Na wstępie należy wyjaśnić, że kształtowanie Rady Fiskalnej to pomysł, który leży w sejmie od niecałego roku. Wciąż jednak nie został zaakceptowany i wprowadzony w życie. Na szczęście dostępne są szczegółowe wiadomości dotyczące wykonywanych obowiązków.
Chodzi w pierwszej kolejności o profesjonalne monitorowanie finansów państwowych, zmniejszanie dziury budżetowej, ograniczanie zadłużenia publicznego oraz sporządzanie wiarygodnych prognoz przychodów i rozchodów.
Zgodnie z wstępnymi ustaleniami Rada powinna składać się z trzech członków, którzy wskazywani będą kolejno przez prezydenta, prezesa NBP i PAN oraz wybierani przez posłów w ramach głosowania. Z pewnością kandydatami będą tylko osoby inteligentne, z kwalifikacjami i z dużą wiedzą na temat ekonomii i finansów.
Wedle ekspertów Rada Fiskalna to ciekawy pomysł i nadzieja na odzyskanie płynności finansowej. Dzięki poradom najmądrzejszych możliwe będzie uformowanie realnego planu, który zredukuje niepożądane wydatki i pozwoli na odzyskanie niedoborów.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
You might also like
Wypadki i kolizje drogowe kosztują gospodarkę niemal 50 mld zł rocznie
Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też
Prawnicy podzieleni w sprawie powołania B. Misiewicza do rady nadzorczej PGZ
Od początku września kontrowersje budzi powołanie rzecznika ministra obrony narodowej Bartłomieja Misiewicza do rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zdaniem polityków młody dyrektor nie ma do tego kompetencji. Według Pawła Rymarza, partnera
Nowe prawo restrukturyzacyjne pomaga firmom wyjść na prostą
W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości
1 Comment
Aneta
11 września, 19:10