Ubezpieczenie od powodzi
Chociaż temperatura utrzymuje się w okolicach 30 stopni, w niektórych rejonach Polski może występować obfity deszcz. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, połączonymi z wichurami. Niektóre miejscowości już teraz znajdują się w rejonie zagrożonym zalaniem, a dotychczasowe przykre doświadczenia skłaniają coraz większą liczbę Polaków do rozważań nad ubezpieczeniem swojego domu na wypadek powodzi. Expander radzi, aby dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony, aby dostosowany był do ryzyka, którego się obawiamy.
Wielu rodaków ma tendencję do odkładania decyzji na ostatnią chwilę. W przypadku polis chroniących od ryzyka powodziowego nie warto jednak czekać do momentu, w którym wystąpią regularne intensywne opady. Ubezpieczyciele zwykle wypłacają odszkodowania tylko za szkody powstałe nie wcześniej niż 14 dni, a w niektórych przypadkach miesiąc od podpisania umowy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe dobrze wiedzą, że ludzie zwykle chcą się ubezpieczyć dopiero wtedy, gdy już doszło do zdarzenia lub istnieje bardzo duże ryzyko jego wystąpienia. Taka sytuacja jest jednak dla tych firm niedopuszczalna, gdyż wpłacone przez klientów składki nie równoważyłyby pieniędzy wypłaconych w postaci odszkodowań. Z tego względu stosowana jest tzw. karencja. To okres jaki musi upłynąć od podpisania umowy do czasu powstania szkody. Odszkodowanie zostanie wypłacone wyłącznie w sytuacji wystąpienia straty po określonym w umowie okresie. W przypadku powodzi wynosi on nie mniej niż 14 dni, a nierzadko jest to nawet miesiąc. Między innymi dlatego warto o tym pamiętać zawczasu.
Wielu klientów, którzy posiadają już ubezpieczenie nieruchomości, jest przekonanych, że nie muszą się martwić o skutki powodzi i późniejsze wydatki (np. zakup nowych mebli i remont domu). Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że standardowe polisy (tzw. FLEXA) nie obejmują skutków powodzi. Dlatego przy zakupie zawsze należy wskazywać wariant z odpowiednim zakresem ryzyk.
Ubezpieczanie nieruchomości powinno być naszym corocznym rytuałem, ponieważ nie tylko powódź, ale także zalanie mieszkania lub pożar może się zdarzyć o każdej porze roku. Pamiętajmy, że koszty wykupienia polisy są niewspółmiernie mniejsze, niż straty poniesione w wyniku klęski żywiołowej czy nieszczęśliwego zdarzenia.
Małgorzata Szymańska-Cholewa
Specjalista ds. Produktów Inwestycyjnych i Ubezpieczeniowych
Expander Advisors
You might also like
Czym charakteryzuje się bancassurance?
Zadaniem dowolnego banku jest znajdowanie ofert dostosowanych do klientów, które zrealizują wszystkie potrzeby i zostaną odebrane z satysfakcją. Dlatego też wiele oddziałów zdecydowało się na bancassurance. Na czym w rzeczywistości
Czy są jeszcze szanse na wprowadzenie ustawy umorzeniowej?
W związku z kryzysem gospodarczym wielu przedsiębiorców utraciło zdolność kredytową i nie opłacało składek dla ZUS. Ze względu na masowość zjawiska władze postanowiły pochylić się nad sprawą i ubiegać o
Czy sprawca wypadku może odzyskać poniesione koszty z ubezpieczenia OC?
Według Sądu Najwyższego sprawca, wobec którego orzeczono środek karny w postaci naprawienia szkody, może ubiegać się o zwrot świadczeń zapłaconych na rzecz poszkodowanego. Uchwała z dnia 13 lipca 2011r podjęta
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!