Na jakich zasadach podejmuje się pracę sezonową?
Problem związany poszukiwaniem ustabilizowanego etatu dotyczy wszystkich grup wiekowych. Bezrobotni potrzebują nawet zajęcia krótkotrwałego, ale przynoszącego satysfakcjonujące dochody i zapewniające ludzkie warunki. Czy praca sezonowa jest opłacalna? Jak wygląda w rzeczywistości?
Po pierwsze należy powiedzieć, że pracownik sezonowy potrzebny jest na czas określony. Zazwyczaj dotyczy to przedsiębiorstw produkcyjnych, które otwierają taśmy cyklicznie lub firm, które osiągają największe utargi tylko przez kilka tygodniu w roku.
Najczęściej pracodawca proponuje wykonywanie obowiązków na podstawie umowy zlecenia lub o dzieło. Są to najbardziej popularne sposoby nawiązywania współpracy, ponieważ podkreślają niezobowiązujący i tymczasowy charakter stanowiska.
Z całą pewnością jest nadzieja, że pracownik, który działał wzorowo w upływającym sezonie może dostać propozycję w przyszłym lub etat na innych zasadach. Wielokrotnie z tymczasowej pracy korzystają studenci, absolwenci szkół, emeryci lub znajdujący się w katalogu urzędu pracy.
red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net
1 Comment
akcentt
31 stycznia, 11:28